AdSense

28 mar 2015

PRACA PLASTYCZNA WYCINANKA Z PAPIERU HIACYNT 3D

Praca plastyczna: Jak zrobić hiacynta z papieru


Lubię hiacynty. Był kwiecień, a one były różowe. Ich odurzający zapach ( i nie tylko ) tak zawrócił mi w głowie, że powiedziałam "tak"! Od tej pory dostaję bukiecik każdej wiosny... A jak zrobić hiacynta z papieru? To proste! Więcej wycinania? To może WYCINANKA 3D - TULIPANY ?


prace plastyczne dla dzieci
Technika plastyczna: mieszana - wycinanka z papieru, stemplowanie.

Najpierw zabawa. 

Wybierzcie niewielkie kawałki miękkiego papieru z recyklingu, gładkiego i drukowanego. Wycinajcie z nich odręcznie kółka o średnicy ok 10 cm. mniej więcej w środku każdego zaznaczcie czarną kropę. Rysujcie linię zaczynając od kropki, dookoła niej "w ślimaka". Tnijcie papier po linii od zewnętrznej krawędzi w kierunku do środka. Pobawcie się spiralkami unosząc raz w górę, raz w dół. Powieście je zahaczając na sznurku w dowolny sposób. W tej zabawie przećwiczycie cięcie papieru po okręgu.

Warto przeznaczyć jakieś pudło na mniejsze i drugie na większe kawałki papieru. A potem tylko je otwierać i wybierać. Zobaczcie zresztą 24 POMYSŁY NA RECYKLING NA ZAJĘCIACH PLASTYCZNYCH Z DZIEĆMI


hiacynt z papieru

Przygotuj: papier ksero kolor A 4 - minimum 3 kolory ( np. różowy, zielony, biały ), nożyczki, klej, farby plakatowe albo akrylowe w kilku kolorach, stemple - drobne przedmioty tj. klocki, zatyczki, gumki, kartoniki itp.


prace plastyczne wiosna
laurka


Jak zrobić hiacynta z papieru krok po kroku:


 1. Wytnij odręcznie 8 - 10 kółek o średnicy ok. 5 cm z białego papieru.
 2. Porozcinaj kółka "w ślimaka" w kierunku "do środka". *Możesz najpierw narysować w środku kropkę i linię od kropki na zewnątrz.
 3. Zewnętrzny koniec każdego elementu przełóż od góry do dołu ( lub odwrotnie ) przez środek kółka i lekko pociągnij, żeby nadać wymiar przestrzenny. *Możesz pozostać przy płaskim "ślimaku".
 4. Wytnij kilka pasków z papieru.
 5. Wytnij kształt liścia. *Możesz złożyć każdy pasek na połowę i wycinać kształt połowy liścia.
 6. Ułóż pionowo kartkę - tło, a na niej kompozycję z kółek ( zagarniając dłońmi w kształt kolby ) i liści.
 7. Przyklej kółka i liście "przestrzennie" smarując klejem tylko w jednym miejscu każdy element. *Niektóre dzieci prawdopodobnie nakleją liście w taki sposób, że będą pięknie wystawały poza kartkę. 
 8. Maczaj stemple w lekko rozwodnionej farbie i odbijaj. *To dopiero zabawa! Nudne płaskie tło zupełnie się zmieni, a kolorowe znaki po stemplach spersonalizują prace i wzmocnią efekt artystyczny.

techniki plastyczne dla dzieci
prace plastyczne w edukacji wczesnoszkolnej

techniki plastyczne w przedszkolu


Rady:

*Użyj zadrukowanego lub wzorzystego papieru z recyklingu na "ślimaki", poeksperymentuj i porównaj efekty.
*Zrób laurkę; użyj twardego papieru jako tła. Możesz przywiązać wstążeczkę.
*Użyj "miękkiego" papieru na "ślimaki", np. ksero-kolor, jest giętki i plastyczny.
*Wszystkie kształty wycinaj odręcznie, wszelkie krzywizny i nierówności dodają autentyczności!
*Nie wyrzucaj papierowych ścinków, umieść je w pudełku na ścinki, na pewno się przydadzą.
*Stemplowanie to świetna zabawa. Niektóre dzieci postemplują całą kartkę, niektóre będą także rozmazywać resztki farby. Wszystko to stworzy wspaniały efekt artystyczny, a każda praca będzie inna.stemplowanieWiecie już jak zrobić hiacynta z papieru. Nie pachnie, ale wygląda! Totalnie zakręcony! Nieprawdaż?


Podoba Ci się ten pomysł? Podziel się z koleżanką!


2 komentarze:

 1. Wspaniałe są ludowe wyroby z rękodzieła i mam nadzieję że zawsze będzie ktoś do podtrzymania tradycji. Ja teraz staram się robić gwiazdy kurpiowskie z papieru są niesamowite. http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-wycinanke-kurpiowska-gwiazde/ sama taką nauczyłam się robić po kilku próbach. Oby wyroby rękodzielnicze zawsze miały chętnych do podziwiania i osoby do kontynuowania tradycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oby! Mnie szczególnie inspirują wzory haftów ludowych. A gwiazdy cudne! Czy używasz zwykłych nożyczek? Pozdrawiam jesiennie.

  OdpowiedzUsuń