AdSense

16 sie 2016

JAK PRZECHOWYWAĆ DZIECIĘCE PRACE PLASTYCZNE

Dziecko jest twórcą nieokiełznanym. W ciągu jednego dnia może stworzyć tyle "arcydzieł" ile posiada cały Luwr. Są wszędzie! Jeśli jesteś mamą, zapewne zauważasz, że zaczynają odpadać od drzwi lodówki, znajdujesz je w szafie i pod kanapą, a na stole piętrzą się papierowe Himalaje. Jesli jesteś nauczycielką, zastanawiasz się, czy pracujesz w placówce oświatowej, czy raczej w archiwum. W tej sytuacji masz tylko dwa wyjścia. Albo to ogarniesz, albo... nie. Jak przechowywać dziecięce prace plastyczne? Oto kilka pomysłów.


kreatywne prace plastyczne

 Jak przechowywać dziecięce prace plastyczne


Wstępna selekcja


Najpierw dokonaj wstępnej selekcji i podziel je na trzy grupy: do ekspozycji, do archiwum i do...kosza. Nie czarujmy się, nie prowadzisz składu makulatury. Pozostaw tylko te, na których widok serce mocniej ci bije. Inne pożegnaj bez żalu. Nie możesz wszystkich zatrzymać. Te z grupy pierwszej i drugiej oznacz na odwrocie wiekiem dziecka, datą i miejscem powstania. Jeśli "dzieło" ma dla Ciebie wartość wyjątkową, opisz krótko okoliczności jego powstania. Np. "Nowy samochód wujka Pawła z Krakowa", albo "Portret Rafała, kolegi z pokoju obok, wakacje, Pensjonat Perła", albo "Nasza rodzina na wycieczce do zoo" itp.

Ekspozycja bieżąca 


Prace z pierwszej grupy umieść w domowej galeri, np. na tablicy korkowej lub na drzwiach lodówki. Kilka uroczych prac doda domowi przytulności i co rano wywoła uśmiech. Co jakiś czas aktualizuj ekspozycję.

Archiwum


1. Pudło


Może być kartonowe lub plastikowe z pokrywką, mała walizka albo płaski koszyk wiklinowy z pokrywką. Najlepiej podklejony papierem lub tkaniną, żeby kurz nie dostawał się do środka. Format powinien być nieco większy niż A4, aby układane płasko kartki się nie mięły. Pudła i pudełka są także najlepszym miejscem na przechowywanie prac przestrzennych. Opisz pojemnik imieniem dziecka i gotowe.


2. Segregator 


Rysunki w koszulkach wepnij do segregatora wg dat. Zacznij  od najstarszych, z przodu łatwo dołożysz kolejne. Użyj przekładek, żeby opisać rok kalendarzowy lub kolejny rok życia dziecka.


3. Album ofertowy 


Zawiera "wbudowane" na stałe koszulki.


4. Teczki zawieszkowe 


5. Teczki harmonijkowe


Umieść prace w przegródkach. Przeznacz jedną na każdy rok. Z czasem teczka będzie się rozszerzać.


6. Teczki kartonowe


Tanie i wygodne. Z gumką lub tasiemką. 


7. Szuflada


Włóż rysunki luzem do przeznaczonej wyłącznie do tego celu szuflady.


8. Okładki z kartonu 


Wytnij prostokąt z twardego kartonu, lekko natnij w poprzek, w połowie i złóż. Umieść "dzieła" między okładkami i zepnij spinaczem. Albo przedziurkuj i zwiąż mocną tasiemką. To dobry  sposób przechowywania prac wielkoformatowych.


9. Tuba kartonowa


Gotowa, ze sklepu plastycznego, lub domowej roboty rulon z grubego kartonu. Odpowiedni do przechowywania wielu zrolowanych prac, szczególnie wielkoformatowych.


10. Zdjęcia 


Sfotografuj prace dziecka i zapisz w pamięci komputera. Pozbędziesz się sterty papieru a zatrzymasz wspomnienia.


11. Fotoksiążka


Zrób fotoksiążkę ze zdjęciami prac plastycznych dziecka! To niezbyt droga usługa. Wspaniały pomysł na prezent. 


12. Blog

Załóż blog! Publikuj dziecięce prace i historie z nimi związane. Jeśli będzie to blog zamknięty, dostęp do jego treści uzyskają tylko wskazane przez Ciebie osoby, np. najbliższa rodzina.


13. Kronika rodzinna


Jeśli prowadzisz kronikę rodzinną wklej oryginalne prace dziecka lub ich zdjęcia.


Warto przechować kilka dziecięcych prac plastycznych, żeby po latach na nie spojrzeć, przenieść się w czasie i uśmiechnąć do wspomnień.

Podoba Ci się ten pomysł? Podziel się z koleżanką!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz