AdSense

3 gru 2016

PRACA PLASTYCZNA KALKOGRAFIA - CHOINKA

Praca plastyczna: Kalkografia - Choinka


No i mamy zimę. A jak zima to choinka. Co roku jest odmieniana przez milion plastycznych przypadków. Dzisiaj jeszcze jeden. Kalkografia to prosta technika graficzna, w której uzyskuje się odbitki za pomocą kalki biurowej. Pod wpływem wysokiej temperatury tusz, który pokrywa kalkę rozpuszcza się i odbija na papierze. Takie czary-mary. A potem zróbcie zimowe drzewo


kalkografia.
Technika plastyczna: Kalkografia

Przygotuj: biała kartka papieru A4, może być jednostronnie używana, gładką kartkę błyszczącego papieru A4, arkusz kalki maszynowej/biurowej A4 ( można dostać w sklepie papierniczym, z artykułami biurowymi lub on-line ), żelazko, nożyczki, ołówek miękki, kocyk lub kilka arkuszy makulatury, materiały do dekoracji, np.: cekiny, elementy wycięte z papieru ozdobnego, bibuła, wstążeczka, papier kolorowy, brokat itp.

Najpierw przygotuj kawałki papieru z recyklingu. Niech dzieci je zbadają i pobawią się nimi. Nie masz pomysłu jak? Podpowiedzi znajdziesz w artykule: 30 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PAPIEREM.. Potem przygotujcie kartki papieru z recyklingu, mogą to być "stare" prace plastyczne lub zadrukowane kartki. Na stole rozłóż kocyk lub grubszą warstę makulatury i rozgrzej żelazko. niech dzieci po kolei kładą swoją kartkę a na niej kalkę "brudną" stroną do kartki. Szybko przeprasuj. Niech dzieci ogladają kartki. Niech zauważą, tusz inaczej odbił się na każdej z nich. Niech oglądają swoje kalki pod światło i sprawdzają czy pozostały na nich jakieś wzory.
Nie wyrzucaj kartek ani kalek. kartki możesz użyć w innej pracy plastycznej, np. jako tła, albo papieru wycinankowego. Kalkę można lekko pomiąć i powtórzyć zabawę. 


Kalkograf - Choinka krok po kroku:
  1. Połóż białą kartkę na stole.
  2. Ułóż kalkę na gładkim podkładzie z makulatury "czystą" stroną do góry i narysuj kształt choinki miękkim ołówkiem. 
  3. Rozłóż kalkę i ułóż na kartce "brudną" stroną na zewnątrz.
  4. Podklej miejscami minimalna ilością kleju, żeby unieruchomic "matrycę".
  5. Na stole rozłóż kocyk lub grubszą warstę makulatury i rozgrzej żelazko.
  6. Połóż matrycę na kocyku, nakryj arkuszem błyszczącego papieru..
  7. Przyłóż  lekko nagrzane zelazko i szybko przeprasuj. Pod wpływem temperatury tusz rozpuści się i odbije na błyszczącym tle.
  8.  Odczekaj moment i delikatnie zdejmij papier.
  9. Odłóż kartkę na moment do wystygnięcia.
  10. Ozdób choinkę w dowolny sposób przez naklejanie drobnych elementów.

Rady:
* Uwaga żelazko! Dzieci mogą samodzielnie prasować indywidualnie, wyłącznie pod ścisłą kontrolą nauczyciela, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
* Krok 2 - Możesz złożyć arkusz kalki na połowę wzdłuż dłuższego boku "brudną" stroną do środka. Miejsce złożenia to oś symetrii twojej choinki. Naszkicuj kształt połowy choinki na kalce i wytnij.
* Jeśli karta tła się wygięła - wyprostuj pod ciężką książką.
* Efekt końcowy zależy głównie od rodzaju błyszczącego papieru.
* Recykling: ozdób choinkę wykorzystując ścinki bibuly, papieru kolorowego lub ozdobnego, kawałki tasiemek, wstążeczek itp.
* Zaproponuj materiały plastyczne, niech dzieci same dokonują wyborów. Wtedy każda choinka będzie inna!

Czy już kochacie kalkografię?

Podoba Ci się ten pomysł? Podziel się z koleżanką!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz