AdSense

10 lut 2017

20 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PIANĄ


Takie zabawy to okazja do poznawania polisensorycznego, określania cech substancji i czerpania radości z kreatywnego działania. Po ZABAWACH DLA DZIECI Z FOLIĄ ALUMINIOWĄ, i ZABAWACH DLA DZIECI Z BIBUŁĄ przyszedł czas na... pianę. Co to jest piana? Drobne pęcherzyki gazu rozproszone w cieczy. Jak się nią bawić? Oto 20 pomysłów na zabawy dla dzieci z pianą.

zabawy plastyczneZabawy z pianką do golenia1. Badanie substancji


Zbadajcie substancję wielozmysłowo: wyciskajcie kleksy pianki, obserwujcie, wąchajcie, dotykajcie. Sprawdźcie empirycznie jakie cechy posiada, nazywajcie je i opisujcie: biała, nieprzezroczysta, gładka, śliska, lekka, unosi sie na wodzie itp.  

2. Dotykanie pianki


Mieszajcie piankę dłonią w misce, rozcierajcie i zaciskajcie w dłoniach, przekładajcie z ręki do ręki, klaszczcie z pianką w dłoniach, "dziurkujcie" ją palcami, rysujcie palcem po powierzchni pianki, rozpryskujcie uderzając dłońmi.

3. Pływanie pianki


Wyciskajcie kleksy pianki na powierzchnię zimnej wody w naczyniu i obserwujcie co się dzieje. Możecie zabarwić wodę ( farbą, bibułą lub barwnikiem spożywczym ), lekko zamieszać łyżką i przyglądać się jak piankowe kleksy "tańczą" na wodzie.

4. Rysowanie pianką


Napełnijcie pianką woreczek foliowy, zwiążcie od góry, odetnijcie rożek  i "rysujcie" wyciskając piankę.
Rysujcie ( palcami lub dłońmi ) pianką na lustrze, na szybie, na kawałku folii, na ceracie, na czrnym kartonie itp.

5. Barwienie pianki


Na powierzchnię pianki spuśćcie kilka kropel płynnej farby lub barwnika spożywczego. Użyjcie jednego lub więcej kolorów. Mieszajcie i obserwujcie.

6. Papier artystyczny


Zróbcie PAPIER MARMURKOWY

7. Łowienie w piance


Wyciśnijcie trochę pianki do naczynia i wrzućcie kilka drobnych przedmiotów. Mogą to być plastikowe klocki, kamyki, kasztany itp. Poszukujcie ich w pianie  i wyławiajcie.

8. Rysowanie na piance

Pokryjcie pianą płaską powierzchnię ( plastikową tacę, kawałek blatu itp. ) i rysujcie palcem dowolne kształty.

9. Piankowy kontur


Na czarnym tle ułóżcie ( w odpowiedniej odległości ) kilka plastikowych klocków lub np. wyciętych z papieru podstawowych figur geometrycznych. Obrysowujcie  ich kształty pianką.zabawy kreatywne
10. Pakowanie pianki


Do woreczków strunowych ( foliowych z suwakiem ) "zapakujcie" trochę pianki. Zamknijcie torebkę, Ugniatajcie i obserwujcie. Możecie łączyć dwa kolory pianki w jednym woreczku.

11. Mieszanie pianki


Posypujcie piankę brokatem, startą kredą, kakao, płatkami kwiatów itp., mieszajcie, obserwujcie.

12. Piankolina


Do pianki do golenia dosypcie mąki ziemniaczanej. Możecie dodać barwnik. Ugniatajcie do momentu otrzymania klejącej masy. Lepcie z piankoliny.

13. Kolorowa chmura - eksperyment dla dzieci

Szklankę ( lub inne naczynie, np. słoik ) z przezroczystego szkła napełnijcie zimną wodą do ok. 3/4 wysokości. Wyciśnijcie piankę na powierzchnię wody. Stopniowo wlewajcie niewielkie ilości barwników, najlepiej za pomocą zakraplacza lub łyżeczki. Obserwujcie kolorową "chmurę" i "deszcz".

14. Piankowy torcik


Wytnijcie 3 ( lub więcej ) kartonowe koła. Możecie owinąć je folią aluminiową. Smarujcie je pianką i przekładajcie tekturką. Ozdabiajcie wierzch kolorowymi ścinkami bibuły, posypujcie konfetti, brokatem itp.Zabawy z bitą śmietanąBita śmietana także jest pianką. Bawcie się jak podano powyżej w punktach 1 - 4. A potem zróbcie...

5. Torcik śmietankowy


Zróbcie "prawdziwy torcik" piętrowy z biszkoptów lub bez z bitą śmietaną. Udekorujcie owocami i posypcie kakao. Możecie zabarwić bitą śmietanę odrobina soku lub barwnika spożywczego. Smacznego.


Zabawy z pianą mydlaną
1. Ubijanie pianyNiewielką ilość wody wlejcie do pojemnika. Dodajcie kilka kropel mydła ( płynu do kąpieli lub żelu pod prysznic ). Ubijajcie pianę ręczną trzepaczką, dłonią, łopatką do ciasta itp.

2. Góra piany


Dmuchajcie w miksturę przez słomkę. Zróbcie górę piany. Obserwujcie.


3. Barwienie piany


Znudziła się biała piana? Do roztworu wody z mydłem dodajcie odrobinę farby lub barwnika spożywczego. Ustawcie naczynie z cieczą na białej kartce. Dmuchajcie przez rurkę tak, żeby piana wypływała i osiadała na papierze. Obserwujcie.


4. Bańki


Dmuchajcie w powietrzu bańki mydlane przez rurkę.

5. Papier artystyczny 


Zróbcie PAPIER ARTYSTYCZNY DRUKOWANY BAŃKAMI MYDLANYMI!*Uwaga! Pamiętajcie, że zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Pianka do golenia wygląda apetycznie. Dopilnujcie, żeby dzieci jej nie jadły. W zabawach z dmuchaniem uczulcie dzieci, żeby dmuchać "od siebie", dbajcie o przerwy i głębokie oddychanie! Istnieje ryzyko niedotlenienia.


A jeśli nadal chcecie się bawić skorzystajcie z 30 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PAPIEREM !


Znacie już  20 pomysłów na zabawy dla dzieci z pianą.  Macie więcej? Piszcie w komentarzach.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się z koleżanką!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz