AdSense

10 lip 2017

PŁYN NIENEWTONOWSKI EKSPERYMENT DLA DZIECI

Koniecznie zróbcie ten prosty eksperyment dla dzieci z płynem nienewtonowskim. A co to takiego?


Jak mawiała ciotka Alka - "ni to pies, ni wydra". Płyn nienewtonowski zachowuje się trochę jak ciecz, trochę jak ciało stałe. Przelewa się przez palce, ale twardnieje po zastosowaniu siły. To jak czary, dlatego eksperyment jest dla dzieci niezwykle atrakcyjny.


Ale przede wszystkim to doskonała zabawa sensoryczna, z niezwykle przyjemnymi wrażeniami dotykowymi aksamitnej gładkości oraz ćwiczenia małej motoryki. Zabawa posiada także walor terapeutyczny. Może się przydać przy rehabilitacji dłoni lub wyciszaniu i uspokajaniu dziecka. 


kreatywnepraceplastyczne


Przygotuj: szklankę mąki ziemniaczanej ( skrobi kukurydzianej ), ok. pół szklanki wody, płytki, płaski pojemnik, odrobinę rozwodnionej farby plakatowej, akrylowej lub barwnik spożywczy, kilka kolorowych kawałków marszczonej bibuły.

Eksperyment dla dzieci Płyn nienewtonowski krok po kroku:

  1. Wlej wodę do miski.
  2. Stopniowo dosypuj mąkę i mieszaj. *Mieszaj ręką. Płyn nienewtonowski jest prawdopodobnie gotowy gdy osiągnie konsystencję gęstej śmietany i zauważysz opór przy mieszaniu.
  3. Dodaj odrobinę barwnika i wymieszaj. *Zrób to tylko jeśli chcesz uzyskać płyn w określonym kolorze, zamiast naturalnie białego. Dla dzieci bardziej interesujące jest barwienie bibułą. Zastosuj więc recykling plastyczny. Kilka dość dużych bibułowych ścinków ułóż na powierzchni, odczekaj moment aż zaczną farbować i wyłów. Kolory utworzą ciekawe wzory, potem się połączą.
  4. Baw się: wyławiaj, przelewaj w dłoniach, ściskaj, ugniataj palcami, dlonią lub pięścią itp.

kreatywnepraceplastyczne

Dobre rady:
*Uwaga na bezpieczeństwo! Uprzedź dzieci, że płyn nie jest jadalny.
*Jeśli płyn jest zbyt twardy - dolej wody, zbyt rzadki - dosyp mąki.
*Można go przechować w lodówce przez kilka dni, najlepiej w szczelnie zamkniętym plastikowym pudełku.
*Nie należy wlewać do kanalizacji.

Robicie inne eksperymenty dla dzieci z kolorami?

Podoba Ci się? Daj mi znak to będzie więcej: polub, podaj dalej lub zostaw wiadomość.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz