AdSense

2 lip 2018

LETNIE ZABAWY EKOPLASTYCZNE DLA DZIECI


Letnie zabawy ekoplastyczne dla dzieci najlepiej udają się w plenerze! Jeśli tylko istnieje taka możliwość wyprowadźcie dzieci z budynków, na pobliską łąkę, do parku, do lasu lub choćby do przedszkolnego lub przyszkolnego ogrodu. Dajcie im wiele swobody na eksplorowanie środowiska i pozwólcie na bezpośredni, wielozmysłowy kontakt z naturą. Nie da się uwrażliwić dzieci ani nauczyć szacunku do przyrody poprzez ilustrowany wykład. Zabawy dla dzieci w naturze, obok wartości poznawczych i ruchowych posiadają także walor terapeutyczny - wyciszają i łagodzą stres.

Wybierzcie dowolny pomysł z poniższej listy i bawcie się dobrze. Niezbędne materiały plastyczne możecie zabrać ze sobą w plecakach.


zabawy plastyczne

10 pomysłów na letnie zabawy ekoplastyczne dla dzieci


1. Obrazki na wodzie

Zbierzcie świeże trawy, kwiaty i liście. Przygotujcie płaskie naczynie z wodą. Obrywajcie listki i płatki kwiatów i rzucajcie na wodę. Zróbcie wodną układankę! Zamieszajcie wodę patykiem i podziwiajcie ruchome obrazki. Pokryjcie roślinami całą powierzchnię wody. Namalujcie ten obrazek akwarelą.

2. Pióropusze z patyków i traw

Nazbierajcie kilka cienkich patyków, gałązek i bukiet polnych traw. Z tektury lub kartonu - zastosujcie recykling plastyczny - wytnijcie paski szerokości ok. 10 cm. Rozłóżcie je płasko na stole, a na nich ułóżcie materiały przyrodnicze tak, żeby nie wystawały poza dolna krawędź tektury i z niewielkimi odstępami. Wzdłuż dolnej krawędzi paska naklejcie taśmę samoprzylepną dociskając do tektury. Jeśli chcecie, żeby "pióropusz" był gęściejszy ułóżcie drugą warstwę patyków i traw, znów naklejcie taśmę tym razem powyżej poprzedniej. Przymierzcie pióropusz, dopasujcie do głowy i zszyjcie zszywaczem biurowym.

Młodsze dzieci mogą odcinać krótkie kawałki kolorowej taśmy  i samodzielnie przyklejać po jednym elemencie.

3. Kolorowe totemy 

Owińcie pień drzewa tekturą falistą z rolki fakturą na zewnątrz i sklejcie (lub zszyjcie zszywaczem biurowym). Wybierzcie swój symbol roślinny lub zwierzęcy, np. dąb, biedronka, motyl, paproć i namalujcie go farbami na tekturze.

Możecie także malować na tekturze płasko rozłożonej na ziemi, potem skleić lub zszyć i porozstawiać "rulony" pomiędzy krzakami.

4. Kolorowa pajęczyna

Natnijcie wiele kolorowych pasków szerokości ok. 2 - 10 cm z bibuły marszczonej. Powiążcie razem po kilka, oplatajcie pnie drzew, rozciągajcie pomiędzy gałęziami.

Potem możecie przechodzić pod, nad i pomiędzy taśmami tak, żeby ich nie zerwać.

5. Węże kamienne

Nazbierajcie niewielkich kamieni i ułóżcie z nich długiego węża. Pomalujcie kamienie kolorowymi farbami. Możecie przeliczać kamienie w wężach.

6. Girlandy szyszkowe

Najpierw nazbierajcie szyszek, pomalujcie je kolorowymi farbami i wysuszcie. Omotajcie każdą szyszkę sznureczkiem z zachowaniem niewielkich odstępów. Rozwieście girlandę na gałęziach, obwiążcie lub przywiążcie na pniach pomiędzy dwoma drzewami.

7. Malowanie owocami

Zbierzcie (lub przygotujcie) kilka miękkich owoców, roslin zielonych i  kawałek białego płótna formatu A3. Rozgniatajcie owoce i rośliny na płótnie, strzepnijcie i pozostawcie do wyschnięcia. Dorysujcie markerami to, co jeszcze zobaczycie w wyobraźni.

8. Odciski roślinne

Na kawałku tekturki rozprowadźcie cienką warstwę plasteliny. Zbierzcie kilka dorodnych liści z wyraźnymi żyłkami (np. babka lancetowata). Ułóżcie liście na podkładzie gładka stroną do góry i wałkujcie. Odklejcie liście i podziwiajcie odciski.

9. Ekomobile

Zbierzcie kilka patyków i oklejcie je kawałkami lub paskami kolorowego papieru artystycznego. Wybierzcie jeden z patyków na "wieszak" i przywiążcie do niego pozostałe na sznurkach różnej długości. Zawieście ekomobil na gałęzi i podziwiajcie.

10. Naszyjniki naturalne

Zamalujcie kawałek płótna różnokolorowymi farbami i wysuszcie. Odetnijcie pasek tkaniny szerokości ok. 2 cm i drugi do pocięcia na krótkie odcinki. Zbierzcie rośliny polne - kwiaty, zioła, trawy, liście i połączcie je w kilka bukiecików. Zepnijcie gumkami recepturkami i przywiążcie krótkimi paskami, po jednym - do długiego paska. Dopasujcie długość "naszyjnika", zwiążcie.

Uwaga! Wszystkie zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Zawsze dbajcie o środowisko naturalne.

Najlepsze na lato są zabawy ekoplastyczne!

xx Bea

Więcej zabawy:*Ten blog lubi kolory i lajki. Jak je dostaje to się dalej pisze :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz