AdSense

16 sie 2016

13 POMYSŁÓW JAK PRZECHOWYWAĆ DZIECIĘCE PRACE PLASTYCZNE


Dziecko jest twórcą nieokiełznanym. W ciągu jednego dnia może stworzyć tyle "arcydzieł" ile posiada cały Luwr. Są wszędzie!

Jeśli jesteś nauczycielką, zastanawiasz się, czy pracujesz w placówce oświatowej, czy raczej w archiwum. Jeśli jesteś mamą, zapewne zauważasz, że kartki zaczynają odpadać od drzwi lodówki, znajdujesz je w szafie i pod kanapą, a na stole piętrzą się papierowe Himalaje. W tej sytuacji masz tylko dwa wyjścia. Albo to ogarniesz, albo... nie. 

Jak przechowywać dziecięce prace plastyczne? Oto kilka pomysłów.


prace plastyczne

Jak przechowywać dziecięce prace plastyczne w przedszkolu, w klasie lub w domu


Wstępna selekcja


Najpierw dokonaj wstępnej selekcji i podziel je na dwie grupy: do archiwum i do.przetworzenia.

W przedszkolu lub w klasie wszystkie dziecięce prace umieść w pierwszej grupie. W grupie drugiej mogą znaleźć się te, które dziecko uznało za nieudane lub niedokończone.

W domu pozostaw tylko te, na których widok serce mocniej ci bije. Te z grupy pierwszej oznacz na odwrocie wiekiem dziecka, datą i miejscem powstania. Jeśli "dzieło" ma dla Ciebie wartość wyjątkową, opisz krótko okoliczności jego powstania. Np. "Nowy samochód wujka Pawła z Krakowa", albo "Portret Rafała, kolegi z pokoju obok, wakacje, Pensjonat Perła", albo "Nasza rodzina na wycieczce do zoo" itp.

Ekspozycja bieżąca 


W domu prace z pierwszej grupy umieść w domowej galeri, np. na tablicy korkowej lub na drzwiach lodówki. Kilka uroczych prac doda każdemu wnętrzu przytulności i co rano wywoła uśmiech. Co jakiś czas aktualizuj ekspozycję.

W przedszkolu lub w klasie wyeksponuj je w galerii - na przeznaczonej do tego celu tablicy, listwie drewnianej lub na... sznurku.

Po jakimś czasie przekaż prace do "archiwum" i zastąp je nowszymi.


13 pomysłów jak stworzyć archiwum dziecięcych prac plastycznych


1. Pudło


Może być kartonowe lub plastikowe z pokrywką, żeby kurz nie dostawał się do środka. Format powinien być nieco większy niż A4, aby układane płasko kartki się nie mięły. Pudła i pudełka są także najlepszym miejscem na przechowywanie prac przestrzennych. Opisz pojemnik imieniem dziecka i gotowe.


2. Segregator 


Rysunki w koszulkach wepnij do segregatora wg dat. Zacznij od najstarszych, z przodu łatwo dołożysz kolejne. Użyj przekładek, żeby opisać rok kalendarzowy lub kolejny rok życia dziecka.


3. Album ofertowy 


Zawiera "wbudowane" na stałe koszulki.


4. Teczki zawieszkowe 


5. Teczki harmonijkowe


Umieść prace w przegródkach. Przeznacz jedną na każdy miesiąc lub rok. Z czasem teczka będzie się rozszerzać.


6. Teczki kartonowe


Tanie i wygodne. Z gumką lub tasiemką. Jedna teczka, odpowiednio opisana na każdy tydzień lub miesiąc, (w zalezności od potrzeb).


7. Szuflada


Włóż rysunki luzem do przeznaczonej wyłącznie do tego celu szuflady.


8. Teczka rysunkowa


Dostępna w różnych rozmiarach w sklepie dla plastyków. Może być kartonowa lub plastikowa. To dobry sposób przechowywania prac wielkoformatowych. Teczkę można wykonać własnoręcznie. Wybierz optymalny rozmiar, wytnij prostokąt z twardego kartonu, podziel go w poprzek na połowę przykładając linijkę, przrejedź nożyczkami lekko dociskając i złóż. Umieść "dzieła" między okładkami i zepnij dużym spinaczem. Albo przedziurkuj i zwiąż mocną tasiemką. 


9. Tuba kartonowa


Gotowa, ze sklepu plastycznego, lub domowej roboty rulon z grubego kartonu. Tuba jest dobra do przechowywania wielu zrolowanych prac, szczególnie wielkoformatowych. W razie potrzeby możesz skleić kilka tub klejem na gorąco, taśmą klejącą lub po prostu związać. Taki organizer najlepiej sprawdza się płasko położony na półce, bo widać co zawiera. Można także ustawić go pionowo w kącie albo w szafie.  


10. Zdjęcia 


Sfotografuj prace dziecka i zapisz w pamięci komputera. Pozbędziesz się sterty papieru a zatrzymasz wspomnienia.


11. Fotoksiążka


Zrób fotoksiążkę ze zdjęciami prac plastycznych dziecka! To niezbyt droga usługa. Wspaniały pomysł na prezent. 


12. Blog

Załóż blog! Publikuj dziecięce prace i historie z nimi związane. Jeśli będzie to blog zamknięty, dostęp do jego treści uzyskają tylko wskazane przez Ciebie osoby, np. najbliższa rodzina.

Jeśli jesteś nauczycielką pamiętaj, że dziecięce prace plastyczne także są objęte prawami autorkimi i musisz posiadać pisemna zgodę rodziców lub prawnych opiekunów dziecka aby je publikować.


13. Kronika rodzinna


Jeśli prowadzisz kronikę rodzinną wklej oryginalne prace dziecka lub ich zdjęcia.


Dziecięce prace plastyczne do przetworzenia

Prace plastyczne z drugiej grupy wykorzystaj jako twórcze tworzywo. Daj im drugie życie praktykując recykling plastyczny albo oddaj do skupu makulatury.


W przedszkolu lub w klasie warto uporządkować kącik plastyczny.

W domu warto przechować kilka dziecięcych prac plastycznych, żeby po latach na nie spojrzeć, przenieść się w czasie i uśmiechnąć do wspomnień. Niektóre można oprawić w ramki i powiesić na ścianie. Mogą stać się oryginalnym elementem dekoracyjnym wybranego wnętrza.


*Ten blog lubi kolory i lajki. Jak je dostaje to się dalej pisze.


1 komentarz:

  1. Można do tego użyć specjalnie przystosowanych teczek do przechowywania dokumentów. Ja osobiście robię to w taki sposób, że biorę dziurkacz https://somax.eu/87-dziurkacze-i-zszywacze następnie po zrobieniu dziurek związuję ładną wstążką. Mamy wtedy gotowy album z rysunkami.

    OdpowiedzUsuń