AdSense

19 gru 2016

30 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PAPIEREM


Zajęcia plastyczne z dziećmi to nie tylko wykonywanie konkretnych prac plastycznych lecz także zabawa, radość, twórcza przygoda, eksperyment i poznawanie materiałów plastycznych. Sprawdź ZABAWY DLA DZIECI Z FOLIĄ ALUMINIOWĄ lub ZABAWY DLA DZIECI Z BIBUŁĄ. Najczęściej wykorzystywany jest papier.

Proponuję aktywności, które pozwolą dzieciom poznanie tego wspaniałego tworzywa twórczego. Przedstawione poniżej pomysły na obserwacje, zabawy badawcze i plastyczne oraz proste eksperymenty ( jak KOLOROWE MLEKO ) pobudzają wyobraźnię i twórcze myślenie, zachęcają do eksplorowania rzeczywistości i poznawania polisensorycznego, ćwiczą spostrzegawczość i uwagę, sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, mowę, stymulują ciekawość i kreatywność. 

zabawy z papierem dla dzieci

Przygotujcie kawałki papieru ( najlepiej z recyklingu ) o zróżnicowanej strukturze: papier szary, delikatny papier ścierny, tapeta fakturowa, papier śniadaniowy, serweta tortowa, tektura falista, ręcznik kuchenny, papier gazetowy, bibuła itp. Dobrej zabawy!

1.Oglądanie i nazywanie różnych gatunków papieru. Przyglądajcie się kawałkom papieru i próbujcie go opisać: co to za papier, jaki ma kolor, grubość, przeznaczenie, przezroczystość itp.

2.Dotykanie papieru. Badajcie i opisujcie faktury; szorstki, gładki, śliski itp. Powtórzcie z zamkniętymi oczami.

3.Mięcie papieru. Badajcie plastyczność i twardość: twardy, sztywny, miękki itp. ( Należy dobrać dość miękkie gatunki papieru, np. gazetowy i  pakowy ).

4.Szeleszczenie papieru. Słuchajcie dźwięków jakie wydają różne rodzaje papieru przy pocieraniu.

5.Darcie pasków papieru. Obserwujcie krawędzie, słuchajcie dźwięku dartego papieru.

6.Kulki z makulatury. Formujcie kulki z papieru, podrzucajcie i łapcie, toczcie, rzucajcie do celu.

7.Rozprostowywanie miętego papieru. Rozwijajcie kulki, wygładzajcie papier i obserwujcie zmiany na jego powierzchni.

8.Malowanie miętego papieru. Po rozprostowaniu papieru malujcie po nim rozwodnionymi farbami. Obserwujcie efekty.

9.Skręcanie i rolowanie papieru. Obserwujcie plastyczność papieru i zmiany kształtu.

10.Cięcie papieru po lini prostej, krzywej, dośrodkowo „w ślimaka”. Zachowajcie kawałki papieru do wykorzystania w kolażu ( punkt 25 ).

11.Zaginanie papieru - „wachlarzyk”. Zróbcie wachlarzyki zaginając kartkę papieru i wachlujcie się nimi.

12.Składanie papieru i wycinanie wzorków – „serwetka”. Złóżcie kawałek papieru i wytnijcie proste wzorki. Rozłóżcie, przykładajcie do ciemnego tła i porównujcie jak wyglądał przedtem i potem.

13.Dziurkowanie papieru. Złóżcie kawałek papieru i podziurkujcie dziurkaczem. Rozłóżcie, przykładajcie do ciemnego tła i porównujcie jak wyglądał przedtem i potem.

14. „Latanie” papieru. Opuśćcie kartkę papieru A4, kulkę papieru, drobne kawałków papieru. Obserwujcie i porównujcie sposób i szybkość opadania.

15.„Pływanie” papieru. Umieśćcie papiery ( j.w. ) w misce na powierzchni wody. Obserwujcie i porównujcie sposób i szybkość nasiąkania.

16.Suszenie papieru. Wyłówcie  z wody szczypcami kuchennymi różnego rodzaju kawałki papieru i ułóżcie na ceracie do wysuszenia.  Obserwujcie  i porównujcie stan mokrego i wysuszonego papieru.

17.Turlanie papieru. Turlajcie otwartą rolkę papieru toaletowego po płaskiej powierzchni, odwijajcie papier z rolki, owijajcie różne przedmioty itp. Badajcie  i opisujcie jego właściwości: miękki, lekki, delikatny, łatwo się targa itp.

18. Lornetka. Popatrzcie na świat przez długą papierową rolkę.

19.Tuba. Mówcie i śpiewajcie przez długą papierową rolkę.

20.Wąż. Nawlekajcie na sznurek papierowe rolki.

21.Okulary. Patrzcie „na różowo” przez bibułkową zasłonę. Powtórzcie z innym kolorem.

22. Tunel. Przechodźcie przez kartonowe pudło otwarte na wylot.

23.„Fruwanie” papieru. Przygotujcie kilka długich, wąskich pasków bibuły gufrowanej. Zamotajcie na krzaku lub drzewku w wietrzny dzień i obserwujcie jak fruwa na wietrze.

24.Marmurkowanie papieru kredą rysunkową. Zetrzyjcie trochę kolorowej kredy na wodę w misce i przyłóżcie papier. Wysuszcie. Zobaczcie także MARMURKOWANIE PAPIERU kolorową pianką.

25.Collage z kawałków ( ścinków ) różnego rodzaju papieru. Wykorzystajcie "stare" prace plastyczne wdrażając projekt DRUGIE ŻYCIE DZIEŁA. Posmarujcie klejem kawałek tektury z recyklingu i naklejajcie wybrane kawałki papieru.

26.Farbowanie papieru. Zanurzcie papier w misce z zabarwioną wodą i odłóżcie do wysuszenia.

27.Postarzanie papieru. Zalejcie torebkę czarnej herbaty odrobiną gorącej wody. Poczekajcie aż przestygnie. Pomalujcie białą kartkę papieru i oserwujcie efekty.

28.Tańczący papier. Eksperyment z konfetti. Przygotujcie miskę z wodą, łyżkę, kolorowe konfetti. Wysypcie papierki na taflę wody. Mieszajcie wodę łyżką i obserwujcie jak „tańczy” konfetti.

29.Spragniony papier. Eksperyment z wodą. Ustawcie szklany słoik z wodą zabarwioną farbą. Zwińcie kawałek ręcznika kuchennego, włóżcie jednym końcem do wody, drugim na zewnątrz i  obserwujcie jak papier „pije wodę”.

30. Czerwone światło. Eksperyment z latarką. Przygotujcie latarkę, bibułę gładką w wybranych kolorach, gumkę. Zasłońcie czerwoną bibułą szkło latarki i przypnijcie gumką. Świećcie na biały papier. Obserwujcie jak zmienił się kolor światła. Prześwietlajcie inne rodzaje papieru, obserwujcie grubość papieru i przenikalność światła.


Zachęcam do tych i innych zabaw z papierem z dziećmi w przedszkolu, w szkole lub w domu. Macie inne pomysły? 

Koniecznie przeczytajcie także 24 POMYSŁY NA RECYKLING NA ZAJĘCIACH PLASTYCZNYCH Z DZIEĆMI

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się z koleżanką!


2 komentarze:

  1. Proste sposoby ale bardzo kreatywne polecam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za zainteresowanie, zapraszam nieustannie :)

      Usuń