AdSense

28 gru 2016

MALOWANA ROZETA Z PAPIERU DIY

Praca plastyczna: Jak zrobić rozetę z papieru


Sylwester tuż, tuż. Potrzebujemy dekoracji. Zróbcie z dziećmi kilka rozet z papieru i pomalujcie farbami. Niech nowy rok będzie...kolorowy! A jeśli lubicie wycinać zróbcie gwiazdę z papieru!


rozeta z papieru

Technika plastyczna: zaginanie papieru

Przygotuj: na jedną rozetę 4 kartki papieru  ksero-kolor formatu A4 na koło o średnicy ok. 20 cm - białe lub jednokolorowe, mogą być także z zadrukowanego papieru z recyklingu, nożyczki, mocny klej w płynie - tu PVA, dziurkacz, kawałek sznurka, farby akrylowe 2 - 4 kolory, pędzelek,  4 serwetki tortowe o średnicy ok 22 cm.

Pokaż dzieciom serwetki tortowe, niech je oglądają, zbadają gładkość i grubość papieru, oraz fakturę "haftu". Niech się pobawią, np.mogą je upuszczać i patrzeć jak spadają, zwijać w rulony, miąć w kulki i rozprostowywać, targać. Zachowajcie kawałki pozostałe po zabawie, nawet te zmięte. Wykorzystajcie je w przyszłości np. w kolażu.
Potem sprawdźcie, czy można malować po serwetkach. Zamalujcie wiele serwetek farbami w dowolny sposób i pozostawcie do wyschnięcia.
W ten sposób dzieci poznają materiał plastyczny, który staje się dla nich atrakcyjny.

Jak zrobic rozetę z papieru krok po kroku:

  1. Wybierz  4 - 6 serwetek i potnij na kawałki w dowolny sposób.                                                     *Na zdjęciu serwetki zostały podwójnie złożone i pocięte na ćwiartki. Wymyślcie inne sposoby, np. na paski, na połowy.
  2. Przyklej kawałki wzdłuż dłuższych boków każdej kartki tak, żeby wystawały poza brzeg kartki. *Prawdopodobnie niektóre dzieci będą chciały przyklejać kawałki serwetek także na kartkę. Niektóre będą odwracać kartkę i podklejać kawałki z obydwu stron. Niech to zrobią!
  3. Poczekaj do wyschnięcia kleju..
  4. Każdą kartkę złóż w wachlarzyk składając w poprzek na szerokość zagięcia ok. 3 cm.
  5. Każdą kartkę zegnij w połowie, sklej, dociśnij i poczekaj do wyschnięcia.
  6. Sklej ze sobą  wszystkie 4 wachlarzyki po kolei umieszczając w środku więcej kleju, żeby mocno złączyć każdy środek i poszczególne części.
  7. Pomaluj całą rozetę farbami w wybranych kolorach - tu 4 kolory.
  8. Przedziurkuj papier w jednym miejscu, przewiąż kawałek sznurka, zawieś rozetę.
Rady:
*Podziel pracę na etapy, żeby nie znudzić i nie zmęczyć dzieci składaniem papieru.
*Wybierz sznurek z równą końcówką, żeby łatwo dał się przeciągnąć przez dziurkę.
*Możecie przyklejać białe serwetki a potem pomalować całą rozetę. Wtedy pozwól dziecku "wyjść poza linię" i malować także po serwecie.
*Wachlarzyki nie muszą być perfekcyjnie zagięte, pozwól dziecku na samodzielność.

Robicie inne rozety z papieru?

Podoba Ci się ten pomysł? Podziel się z koleżanką!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz