AdSense

28 gru 2016

MALOWANA ROZETA Z PAPIERU DIY DLA DZIECI


Malowana rozeta z papieru zawsze się przyda! Jako auczycielki przedszkola lub edukacji wczesnoszkolnej często poszukujemy oryginalnych dekoracji. Ale wiem, że to wcale nie takie proste, znaleźć takie, które łatwo zrobić razem z dziećmi. A przecież chodzi o to, żeby zaangażować je w atrakcyjne działania plastyczne wspierające ich rozwój, integrujące grupę i  pozwolić im poczuć się ważnymi osobami - gospodarzami sali czy klasy lekcyjnej.

Zróbcie z dziećmi kilka rozet z papieru i pomalujcie je farbami. w wybranych przez dzieci kolorach; tęczowych, "słonecznych" itp. Te niezwykle uniwersalne dekoracje nadają się na różne okazje, .

Jak zrobić kolorową rozetę z papieru

Jak zrobić malowaną rozetę z papieru


Najpierw zabawa

Pokażcie dzieciom serwetki tortowe, niech je oglądają, zbadają gładkość i grubość papieru, oraz fakturę "haftu". Niech się pobawią, np.mogą je upuszczać i patrzeć jak spadają, zwijać w rulony, miąć w kulki i rozprostowywać, targać. Zachowajcie kawałki pozostałe po zabawie, nawet te zmięte. Wykorzystajcie je w przyszłości np. w kolażu lub wyklejance.
Potem sprawdźcie, czy można malować po serwetkach. Zamalujcie wiele serwetek farbami w dowolny sposób i pozostawcie do wyschnięcia.
W ten sposób dzieci poznają nowy, atrakcyjny, nietypowy materiał plastyczny.

Przygotuj:

 • 4 kartki papieru  ksero-kolor formatu A4 na koło o średnicy ok. 20 cm - białe, jednokolorowe lub zadrukowany papier - zastosuj recykling plastyczny 
 • nożyczki
 • klej w płynie PVA 
 • dziurkacz 
 • kawałek sznurka 
 • farby akrylowe 2 - 4 kolory 
 • pędzelek  
 • 4 serwetki tortowe o średnicy ok 22 cm  (opcja)

Rozeta z papieru


Technika plastyczna zaginanie papieru, malowanie farbami

 1. Wybierz  4 - 6 serwetek i potnij na kawałki w dowolny sposób (opcja).                                          *Na zdjęciu serwetki zostały podwójnie złożone i pocięte na ćwiartki. Wymyślcie inne sposoby, np. na paski, na połowy.
 2. Przyklej kawałki wzdłuż dłuższych boków każdej kartki tak, żeby wystawały poza brzeg kartki. *Prawdopodobnie niektóre dzieci będą chciały przyklejać kawałki serwetek także na kartkę. Niektóre będą odwracać kartkę i podklejać kawałki z obydwu stron. Niech to zrobią!
 3. Poczekaj do wyschnięcia kleju..
 4. Każdą kartkę złóż w wachlarzyk składając w poprzek na szerokość zagięcia ok. 3 cm.
 5. Każdą kartkę zegnij w połowie, sklej, dociśnij i poczekaj do wyschnięcia.
 6. Sklej ze sobą  wszystkie 4 wachlarzyki po kolei umieszczając w środku więcej kleju, żeby mocno złączyć każdy środek i poszczególne części.
 7. Pomaluj całą rozetę farbami w wybranych kolorach - tu 4 kolory.
 8. Przedziurkuj papier w jednym miejscu, przewiąż kawałek sznurka, zawieś rozetę.
Dobre rady:

*Podzielcie pracę na etapy, żeby nie znudzić i nie zmęczyć dzieci składaniem papieru.
*Wybierzcie sznurek z równą końcówką, żeby łatwo dał się przeciągnąć przez dziurkę.
*Możecie przyklejać białe serwetki a potem pomalować całą rozetę. Wtedy pozwólcie dzieciom "wyjść poza linię" i swobodnie malować także po serwecie.
*Wachlarzyki nie muszą być perfekcyjnie zagięte, pozwólcie dzieciom na samodzielność.

Wariacje

Papier biały zadrukowany + akwarele


Robicie inne rozety z papieru?

xx Bea

Więcej DIY dla dzieci:*Ten blog lubi kolory i lajki. Jak je dostaje to się dalej pisze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz