AdSense

26 sty 2017

ZŁOTE MYŚLI NAUCZYCIELKI PLASTYKI

Jeśli jesteś nauczycielką przedszkola, edukacji wczesnoszkolnej lub wychowawcą świetlicy zapewne prowadzisz zajęcia plastyczne z dziećmi. Co możesz zrobić, aby były one wartościowe, atrakcyjne i prawdziwie twórcze? Oto moje złote myśli zebrane dla Ciebie.prace plastyczne dla dzieci
Złote myśli nauczycielki plastyki


1. Głównym celem zajęć plastycznych jest rozwój wrodzonych mechanizmów twórczości, a nie wytwarzanie "estetycznego produktu". Zajęcia plastyczne to nie manufaktura. 

2.  Jako nauczyciel jesteś świadoma znaczenia aktywności plastycznej w rozwoju dziecka. Traktuj ją poważnie.

3.
Twórczość plastyczna dziecka to formowanie materiału plastycznego w unikalny i samodzielny sposób. Uwolnij twórczość.

4. Obserwacje otoczenia, muzyka, teatr, przyroda, literatura to paliwo dla dziecięcej wyobraźni. Najpierw inspiracja, potem działanie. Coś nie bierze się z niczego.

5.
Dobieraj rodzaj aktywności i techniki plastyczne do rzeczywistych możliwości rozwojowych dzieci. Zachęcaj do samodzielności i wspieraj. Nie wyręczaj. Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe.

6. Edukacja plastyczna to edukacja twórcza! Tam, gdzie są wzory do powielania, schematy  i jedyny, ściśle określony sposób wykonania - tam nie ma twórczości. To nie jest edukacja plastyczna. Przeczytaj 13 BŁĘDÓW W EDUKACJI PLASTYCZNEJ DZIECI.

7. Dla dzieci proces tworzenia jest ważniejszy niż efekt. Istotę zajęć plastycznych stanowi więc samo tworzenie, a nie tworzenie "czegoś". Temat pracy plastycznej to pretekst do kreowania.

8. Nie oczekuj odzwierciedlania rzeczywistości w dziecięcych pracach plastycznych. Dziecko to nie aparat fotograficzny.

9.  Im więcej obserwacji, wymyślania, eksperymentowania, doświadczania i zabawy podczas zajęć plastycznych - tym lepiej. Sprawdź: ZABAWY DLA DZIECI Z FOLIĄ ALUMINIOWĄZABAWY DLA DZIECI Z BIBUŁĄ, lub 30 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PAPIEREM.

10. Podsuwaj dzieciom rozmaite materiały plastyczne, poznawajcie je wielozmysłowo i bawcie się nimi.

11. Prezentuj różne narzędzia plastyczne i  sposoby ich używania, ćwiczcie posługiwanie się nimi w praktyce.

12. Umożliwiaj dzieciom samodzielne wybory ( tematy, techniki, kolory, materiały, narzędzia, sposób wykonania ).

13. Stwarzaj okazje do swobodnej twórczości plastycznej.

14. Chcesz wprowadzić nową technikę? Najpierw sama ją poznaj. Doświadcz trudności, na jakie może natrafić dziecko oraz... radości tworzenia.

15. Nigdy nie wymuszaj, nie ingeruj, nie przerywaj, nie gaś aktywności plastycznej dziecka.

16. Wprowadzaj różne techniki plastyczne i powtarzaj je w pewnych odstępach czasu. Pozwól dzieciom dobrze je poznać i polubić.

17. Unikaj szablonów

18. Wyrzuć kolorowankiKOLOROWANKI DLA DZIECI SĄ ANTYKREATYWNE.

19. Wykorzystuj materiały przyrodnicze, papier i inne materiały z recyklingu. Zwykłe rzeczy pobudzają kreatywność. Sprawdź 24 SPOSOBY NA RECYKLING NA ZAJĘCIACH PLASTYCZNYCH Z DZIEĆMI.

20. Zawsze stosuj ocenę wspierającą, nigdy nie krytykuj działań ani wytworów plastycznych. Obdarz uwagą każde dzieło, opisz je, wyraź akceptację.

21. Promuj autentyczność, pomysłowość i oryginalność. (  "Krzywe" linie, zielone niebo, elementy "wychodzące" poza kartkę, puste pola na rysunku, prześwity w kolorowaniu, zaschnięty klej na powierzchni papieru, przypadkowe plamy farby - wzmagają efekt artystyczny i personalizują pracę ).

22. Eksponuj wszystkie dzieła w galerii. Każde jest wyjątkowe.

23. Nie wymagaj nadmiernej "schludności" prac. Wygórowane wymagania estetyczne zabijają kreatywność.

24. Organizuj "plenery malarskie" i inne zajęcia plastyczne w pobliskim parku, na łące, w lesie itp. Natura inspiruje, plener podnosi atrakcyjność zajęć.

25. Urządzaj lokalne wystawy prac dziecięcych z wernisażami ( np. w pobliskiej bibliotece, domu kultury, w auli szkolnej itp. ).

26. Wdrażaj w życie DRUGIE ŻYCIE DZIEŁA - RECYKLING PLASTYCZNY DLA DZIECI.

27. Zorganizuj kółko plastyczne w przedszkolu lub w szkole.

28. Róbcie PAPIER ARTYSTYCZNY i nie wahajcie się go użyć.

29. Odwiedzajcie galerie sztuki i pracownie artystów, korzystajcie z nowoczesnych technologi aby poznawać lub prezentować sztukę.

30. Bierzcie udział w konkursach plastycznych dla dzieci.


Chcecie coś dodać? Piszcie w komentarzach.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się z koleżanką!


5 komentarzy:

 1. Świetne rady Pani Beato! Na pewno wezmę sobie te rady do serca! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cieszę się, że przydatne. Pozdrawiam słonecznie, a na blog zapraszam nieustannie :)

   Usuń
 2. ja mam pytanie odnośnie sprawdzonych sposobów na przygotowywanie/przechowywanie materiałów na zajęcia. Kiedy proszę o przyniesienie konkretnych rzeczy, większość osób z klasy nic nie ma .... zrobić składkę i samej to kupować? (plastyka w kl. 4-7) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zosiu, na pierwszym (lub semestralnym) zebraniu z rodzicami najlepiej rozdać szczegółowy plan zajęć na pismie - temat, technika plastyczna, materiały i narzędzia - bardzo dokładny spis i poprosić o konieczny zakup. Rodzice zobaczą czego konkretnie i w jakich ilościach uczniowie potrzebują, oddelegują kogoś na zakupy i rozliczą sobie rachunki. Raz w roku warto zorganizować kiermasz lub aukcję prac za przysłowiową złotówkę, a uzyskane środki przeznaczyć np. na komplet farb lub pudełko kleju. Pozdrawiam, Beata :)

   Usuń
 3. dziękuję za odpowiedź, spróbuję wykorzystać ten pomysł. kiermasze czasem robimy, zwykle z okazji świąt ;-) pozdr.

  OdpowiedzUsuń