AdSense

14 mar 2017

NAUKA WYCINANIA NOŻYCZKAMI 14 KROKÓW

Choć sprawne posługiwanie się nożyczkami wydaje się dorosłym proste i oczywiste, dla małego dziecka stanowi nie lada wyzwanie. Musi nauczyć się je otwierać i zamykać, ustawiać narzędzie prostopadle do papieru, opanować i skoordynować ruchy przesuwne do przodu jedną ręką, przy jednoczesnym przytrzymywaniu i obracaniu papieru drugą. 


Wycinanie wpływa pozytywnie na rozwój małej motoryki, koordynacji oko - ręka oraz integracji bilateralnej. Dlatego warto rozpocząć przygodę z nożyczkami około trzeciego roku życia dziecka. A potem stale doskonalić tę umiejętność poprzez wycinanki.


kreatywne prace plastyczne

*Początkowo zalecam używanie nożyczek dla dzieci z metalowymi, zaokrąglonymi ostrzami. 

*Najpierw nauczcie dziecko właściwego chwytu. Dla ułatwienia możecie oznaczyć oczko nożyczek na kciuk, np. dowiązać krótką wstążeczkę lub okleić je paseczkiem kolorowej taśmy. 

*Zwróćcie uwagę, którą rękę dziecko preferuje, w razie potrzeby kupcie nożyczki dla leworęcznych. 

*Zadbajcie o bezpieczne posługiwanie się narzędziem. Wyjaśnijcie do czego służy, zademonstrujcie jak działa. Pokażcie jak bezpiecznie ciąć w kierunku "od siebie", jak je przenosić (w dłoni zaciśniętej na ostrzu zwróconym do dołu), nie pozwalajcie biegać z nożyczkami, przechowujcie je w miejscu nieprzystępnym dla dziecka, ale pod ręką, aby były dostepne "na żądanie", nigdy nie pozostawiajcie dziecka bez nadzoru podczas zabawy w wycinanki.

*Aby pierwsze wrażenia były pozytywne wybierzcie papier odpowiedniej twardości. Polecam papier kolorowy lub papier kserograficzny. Źle dobrany papier może utrudnić działanie. Zbyt cienki, tj. gładka bibuła, będzie się marszczyć, miąć i opadać, zbyt twardy, tj. karton będzie stawiał zbyt duży opór. 


Nauka wycinania nożyczkami krok po kroku:1. Zabawa w "jest ok" 

Pokażcie dziecku gest i wyjaśnijcie co oznacza. Pobawcie się. Np. wymieniajcie różne potrawy i pokazujcie gest w górę lub w dół. Zabawa przygotuje dziecko do trzymania kciuka w górę przy wycinaniu.

2. Zabawy z klamerkami

Bawcie się w przypinanie klamerek. Dziecko poćwiczy ruch między kciukiem a pozostałymi palcami.

3. Ćwiczenie właściwego chwytu nożyczek

4. Ćwiczenie otwierania i zamykania nożyczek "na sucho"

5. Ćwiczenie cięcia w powietrzu

6. Ćwiczenie ustawiania ostrza nożyczek prostopadle do papieru

7. Odcinanie kawałków papieru

Przygotuj paski papieru szerokości ok. 3 cm i podziel poprzecznymi kreskami na "okienka". Dziecko jednym ruchem odcina każdy kawałek papieru.

8. Cięcie papieru po linii prostej

Kartkę papieru formatu A4 potnij w poprzek na paski szerokości ok 4 cm. narysuj na nich wyraźne linie proste. Dziecko tnie papier po wyznaczonej linii. Wyznacz linie za pomocą oddalonych od siebie kropek. Dziecko tnie "po kropkach".

9. Nacinanie papieru 

Pasek papieru szerokości ok. 4 cm podziel wyraźną linią wzdłuż na połowę. Dziecko nacina papier prostopadle do linii, która wyznacza granicę cięcia. Przygotuj kartkę papieru formatu A5. Dziecko nacina brzegi kartki dookoła w kierunku do środka

10. Cięcie papieru po linii falistej 

Na paskach papieru narysuj szerokie, łagodne fale. Dziecko tnie po wyznaczonej linii.

11. Cięcie po łuku 

Przy brzegach kartki narysuj oddalone od siebie półokręgi. Dziecko wycina fragmenty papieru tnąc po łuku. 

12. Wycinanie prostych kształtów

Na kartce formatu A5 narysuj trójkąt, którego podstawę stanowi dłuższy brzeg kartki. Zaznacz wierzchołki kropkami. Dziecko tnie od kropki do kropki. Powtórz to samo z kwadratem lub prostokątem.

13. Wycinanie koła

Na kartce formatu A5 narysuj koło styczne z brzegiem kartki papieru (możesz zaznaczyć to miejsce kropką) lub połącz je z nim linią prostą, żeby ułatwić start. Dziecko wycina po okręgu.

14. Wycinanie kształtów 

Zacznijcie od dużych, prostych kształtów, najlepiej z wyraźnym obrysem. Stopniowo przechodźcie do mniejszych, bardziej skomplikowanych elementów.

Dobre rady: *Pamiętajcie, że powyższe działania powinny być przede wszystkim dobrą zabawą. Równolegle do podanych ćwiczeń inicjujcie "swobodne" cięcie różnych materiałów: wałeczków plasteliny, świeżych liści, pędów zielonej cebulki, liści sałaty, miękkich rurek do napojów, sznureczków i wstążeczek, kawałków tkanin i papieru. Stopniowo włączajcie różne jego rodzaje; gazetowy, pakowy, prezentowy, folię aluminiową, bibułę, cienka tekturkę itp. Wykorzystajcie skrawki i kawałki papieru. Zakładam, że je gromadzicie, bo stosujecie recykling plastyczny.

*Powtarzajcie ćwiczenia wielokrotnie.

*Dziecko może wycinać tylko dopóki się nie zmęczy lub nie znudzi.

*Zaczynajcie od dużych, prostych kształtów.

*Nie wyręczajcie dzieci, same poradzą sobie najlepiej jak potrafią. 

*Zgromadźcie pierwsze wycięte kawałki papieru i naklejcie na kartkę w dowolny sposób. Powstanie pamiątkowy kolaż.

*Bądźcie cierpliwi. Nie ponaglajcie. Każde dziecko posiada własne tempo rozwoju. Nauka wycinania to proces, nie wyścig.

Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą dzieciom opanować umiejętność wycinania, którą bedą chętnie doskonalić podczas działań plastycznych.Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się z koleżanką!

2 komentarze: