AdSense

5 paź 2017

EKOPLASTYCZNE ZABAWY DLA DZIECI JESIENIĄ


Zabawa jest naturalną formą nauki. Ekozabawy umożliwiają dziecku poznawanie i nawiązywanie bliskich relacji oraz uczą życia w równowadze z naturą i dbałości o środowisko. Zabawy ekoplastyczne pięknie łączą te wartości z dziecięcą sztuką. 

Koniecznie organizujcie jesienne wyprawy plenerowe, które pozwolą dzieciom na doświadczanie fizycznego kontaktu z przyrodą, wielozmysłowe jej poznawanie, obserwowanie i nawiązywanie relacji. Róbcie ekoart, bawcie się, relaksujcie i inspirujcie w lesie, w parku, w ogrodzie, na polu...


kreatywne prace plastyczne

10 pomysłów na jesienne zabawy ekoplastyczne dla dzieci1. Jesienne skarby


Zorganizujcie jesienną wyprawę plenerową. Zadbajcie o odpowiedni i swobodny ubiór. Zabierzcie ze sobą papierowe torby i szkła powiększające. Oglądajcie, obserwujcie, dotykajcie, słuchajcie i wąchajcie. Nazbierajcie darów jesieni: szyszek, żołędzi, patyków, kasztanów, opadłych liści i owoców, kwiatów, traw, kamyków, kawałków kory itp. Zanieście "skarby" do przedszkola, do szkoły lub do domu, rozłóżcie na kartonowej "tacy". Badajcie wielozmysłowo, sprawdzajcie co jest w środku, porównujcie, nazywajcie, opisujcie itp.

* Szanujcie środowisko, zbierajcie głównie to, co leży na ziemi.

2. Niby-weki jesienne


W czystych, przezroczystych słojach ułóżcie kompozycje z jesiennych skarbów. Zastosujcie w praktyce recykling plastyczny - dołóżcie do nich po kilka kolorowych kulek z miętego papieru. Nakryjcie słoje kołami wyciętymi z wybranego papieru artystycznego i omotajcie sznurkiem. Wymyślcie nazwy dla słoików. Ustawcie w widocznym miejscu i podziwiajcie obracając słoje. Przeprowadźcie obserwację przyrodniczą -  co jakiś czas sprawdzajcie co się zmieniło i dlaczego.

3. Wyklejanka z "suszków"


Zbierzcie trochę zasychających roślin, wyprasujcie je pod ciężarem, pomiędzy papierem makulaturowym i zróbcie wyklejankę z suchych traw.

4. Kolorowe patyki


Umyte i wysuszone patyki pomalujcie w dowolny sposób kolorowymi farbami kryjącymi lub omotajcie paskami bibuły.  Wyeksponujcie je i podziwiajcie.

5. Frotaż z liści


Wybierzcie kilka grubych liści z wyraźnymi żyłkami i zróbcie frotaż z liści używając węgla rysunkowego. Będzie jeszcze bardziej niezwykły gdy w roli tła wystąpi na przykład cienki papier artystyczny malowany deszczem. Najpierw wykonajcie ćwiczenie sensoryczne - dłuuugo dotykajcie rewersu liści z zamkniętymi oczami i wodźcie palcami po żyłkach.

6. Jesienna "zupa"


Wybierzcie "porcję" roślin na "zupę". Duże liście porozrywajcie palcami na mniejsze kawałki, kwiatom oberwijcie płatki itp. (Okazjonalnie przećwiczycie małą motorykę). Do przezroczystego słoja wrzućcie materiał przyrodniczy i zalejcie zimną wodą. Doprawcie "zupę"; wsypcie troszkę piasku, wrzućcie kulki jarzębiny, wlejcie odrobinę farby, dodajcie połamanych patyczków, trawy itp. Wymyślcie nazwę "zupy", mieszajcie i podziwiajcie.

7. Malowanie żołędziem


Włóżcie kartkę papieru do kartonowej pokrywki od pudełka. Na kartkę upuśćcie kilka kolorowych kleksów gęstej farby plakatowej. Wrzućcie jeden lub dwa żołędzie, lekko przechylajcie i potrząsajcie pokrywką. Obserwujcie jakie ślady zostawiają żołędzie. Wyjmijcie kartki i wysuszcie. Porównujcie i podziwiajcie. A potem dajcie im drugie życie.

8. Płaskorzeżba z liści


Przygotujcie kilka/kilkanaście świeżych - dużych, grubych liści. Zwijajcie je lub składajcie w dowolny sposób (ćwiczenie motoryki małej) i wyklejajcie kawałki tektury. Zamalujcie farbami tło. Wysuszcie. Powieście i podziwiajcie.

9. Zielnik z liści


Zielnik nie musi być nudny! Zbierzcie opadłe liście pochodzące z różnych drzew, oglądajcie je, rozpoznawajcie, porównujcie i opisujcie. Podsuszcie i wyprostujcie pod ciężarem, pomiędzy warstwami gazet lub bibuły. Nastepnie przyklejcie liście - każdy na osobnej kartce twardego papieru (naj;epiej za pomocą papierowych pasków). Obrysujcie kształty kolorowymi pisakami, odwzorujcie kształt danego liścia na odwrocie karty, na białym tle możecie namalować kleksy w kolorach, w których liść się przebarwia, ozdóbcie kartę szlaczkiem (ćwiczenie grafomotoryczne), dowolnymi znakami graficznymi tj. kropki, kreski, esy floresy, naklejcie kawałki papieru wydzierankowego itp. Starsze dzieci mogą podpisać okazy, młodsze mogą ułożyć je z rozsypanki literowej. Zepnijcie wszystkie  obrazki roślinne w jedną wspólną "książkę" botaniczną. Oglądajcie i podziwiajcie.

10. Torcik jesienny


Naczynie jednorazowe (talerzyk, tacka, foremka) wyklejcie dość gruba warstwą masy solnej. Ułóżcie w niej dowolną  kompozycję z darów jesieni. Udekorujcie "torcik" kolorowymi kroplami farby, papierowym konfetti, płatkami kwiatów itp. Oglądajcie, porównujcie i podziwiajcie.Uwaga! Wszystkie zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Podczas spacerów i wycieczek dbajcie o środowisko naturalne.

Jesień to wspaniała pora na zabawy ekoplastyczne!

xx Bea

Więcej zabawy:


*Ten blog lubi kolory i lajki. Jak je dostaje to się dalej pisze :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz