AdSense

1 mar 2017

20 ZABAW DLA DZIECI Z LODEM

Dziecko czerpie wiedzę o świecie z najbliższego otoczenia. Zadaniem dorosłych jest tworzenie odpowiednich warunków i zachęcanie go do wnikliwych obserwacji. Zabawy z lodem; badawcze, sensoryczne i plastyczne są dla dzieci niezwykle atrakcyjne. Mogą one doświadczać polisensorycznie, eksperymentować, odkrywać, kreować i bawić się! 


prace plastyczne dla dzieci
1. Badanie cech lodu

Przygotujcie wiele lodowych kostek. Badajcie lód wielozmysłowo: dotykajcie, liżcie, zamykajcie w dłoni, pocierajcie, ogłądajcie pod światło i przez lupę, stukajcie kostkami o siebie... Zbadajcie empirycznie jakie ma właściwości, opisujcie je i nazywajcie: bezbarwny, przezroczysty, zimny, gładki, wilgotny, śliski, twardy, rozpuszcza się w wodzie itp.

2. Lodowe kostki

Wodą zabarwioną bibułą lub barwnikami spożywczymi zalejcie zagłębienia w pudełku po czekoladkach. Zamroźcie. Wyłuskajcie lodowe grudki i pobawcie się nimi.

3. Lodowa grzechotka

Wrzućcie kilka kostek lodu do szczelnie zamykanego, plastikowego pudełeczka. Potrząsajcie rytmicznie.

4. Pływanie lodu

Kilka kolorowych kostek lodu wrzućcie do słoika z zimną wodą. Zamieszajcie i obserwujcie.

5. Wyławianie lodu

Wsypcie kilka kostek lodu do plastikowej miski i wyławiajcie palcami, łyżką, szczypcami itp.

6. Poszukiwanie lodu

Wsypcie kilka kolorowych kostek lodu do plastikowej miski i pokryjcie je pianką do golenia. Poszukujcie kostek i wyławiajcie je dłonią. *Używajcie tylko lewej lub tylko prawej ręki.

7. Barwienie lodem

Wyłóżcie dno tacy płatkami kosmetycznymi  ( lub watą ). Wyłóżcie kolorowe kostki lodu
i obserwujcie.*Przenoście kostki lodu łyżeczką lub szczypcami.

8. Rysowanie lodem

Rysujcie kolorowymi kostkami lodu po papierze lub płótnie. Obserwujcie ślady.

9. Witraż lodowy

Zabarwioną wodę wylejcie na niewielkie płaskie talerzyki plastikowe. Zanurzcie w wodzie częśc gumki recepturki ( sznureczka, drucika ) i wystawcie na mróz. Usuńcie talerzyki. Popatrzcie na świat przez lodowe witrażyki. Powieście je na drzewku lub krzewie i podziwiajcie. Obserwujcie jak wpływa na nie pogoda.

10. Witraż lodowy kolorowy

Różnokolorowe kostki lodu ułóżcie na plastikowym talerzyku, zalejcie zimną wodą i wystawcie na mróz. Usuńcie talerzyki, ustawcie witraże pionowo i podziwiajcie.

11. Witraż lodowy warzywny

Na plastikowym talerzyku ułóżcie kompozycję z kawałków warzyw, zalejcie wodą. Zamroźcie. Podziwiajcie. Powieście lub... wrzućcie do zupy. *Zróbcie także witraż lodowy owocowy.

12. Lodowe kule

Do gumowych baloników wlejcie wodę w kilku kolorach. Zwiążcie i zamroźcie.
Usuńcie ( rozetnijcie ) balony, podziwiajcie kolorowe kule i pobawcie się nimi.

13. Malowanie lodu

Zamroźcie czystą wodę w dużym, płaskim naczyniu. Malujcie lód rozwodnionymi farbami: pędzlem, palcami, kroplomierzem, łyżeczką, spryskiwaczem. Obserwujcie. Potem posypcie odrobinę soli ( najlepiej gruboziarnistej ). Obserwujcie.

14. Lodowa pułapka

Eksperymentujcie z zamrażaniem. Zamroźcie własne kompozycje z koralików lub klocków, gumową zabawkę, kawałek folii aluminiowej itp.


15. Lód w butelce

Plastikową  butelkę przezroczystą napełnijcie w 1/3 zimną wodą, dodajcie kilka kropel tuszu i natychmiast zamroźcie. Podziwiajcie. Efekt zależy od rodzaju barwnika i temperatury.

16. Przyrodniczy collage lodowy

W płaskim naczyniu ułóżcie materiały przyrodnicze ( kasztany, żołędzie, gałązki, nasiona, szyszki, liście, mech itp. ) i zalejcie wodą. Wystawcie na mróz. Wyjmijcie z naczynia, postawcie i podziwiajcie.

17. Lód w oleju

Przygotujcie płaskie jednokolorowe naczynie w jasnym kolorze. Pokryjcie dno niewielką warstwą oleju. Wysypcie kolorowe kulki lodowe i obserwujcie co sie dzieje. *Możecie zamieszać kulki.

18. Lodowe bryły

Zabarwioną wodą wypełnijcie w połowie woreczki strunowe i zamroźcie "na płasko". Po usunięciu woreczków próbujcie układać je jedne na drugich, slizgać po płaskich powierzchniach, zderzać, roztapiać wodą, rozbijać itp.

19. Klocki lodowe

Zamroźcie kolorową wodę w niewielkich naczyniach o różnych kształtach. Usuńcie naczynia. Bawcie się lodowymi klockami. Budujcie wieże lub układajcie mozaiki.

20. Domowe lody

Zróbcie domowe lody!

Prosty przepis na domowe lody:

3/4 szklanki śmietanki kremówki
3/4 szklanki mleczka kokosowego
2 łyżki miodu
owoce
*odrobina soku z jagód, jeżyn lub buraka i listki mięty ( opcjonalnie ).

Owoce umyć i pokroić na mniejsze kawałki lub plasterki. Włożyć do niewielkich foremek. Mleczko kokosowe wymieszać ze śmietaną i miodem. Dodać odrobinę barwnika ( soku ) i listki mięty ( opcjonalnie ). Zalać owoce. *Można dołożyć patyczki. Mrozić ok. dwie godziny. Smacznego.


*Uwaga! Zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz