AdSense

9 maj 2018

WIOSENNE ZABAWY EKOPLASTYCZNE DLA DZIECI

WIOSENNE ZABAWY EKOPLASTYCZNE DLA DZIECINiektóre zabawy dla dzieci , np. zabawy ekoplastyczne najlepiej sprawdzają się w plenerze: w ogrodzie, w parku, w lesie, na łące... Dzieci zyskuja możliwość przebywania na świeżym powietrzu, eksplorowania otoczenia i bezpośredniego, wielozmysłowego kontaktu z naturą.

Wiosną wyruszcie w teren. Pozyskajcie naturalne materiały do zabaw ze środowiska, a pozostałe przynieście ze sobą w plecaku. Cieszcie się wiosną i bawcie się dobrze! W pakiecie ćwiczenia sensoryczne i ćwiczenia małej motoryki.kreatywne prace plastyczne
ZABAWY WIOSENNE1. Frotaż roślinny

Zbierzcie kilka świeżych roślin, najlepiej o grubych i wyraźnych żyłkach. Wykonajcie ćwiczenie sensoryczne - dotykajcie roślin z zamkniętymi oczami, wodźcie palcami po żyłkach. Później zróbcie frotaż roślinny używając suchych pasteli. Możecie go pomalować natychmiast lub potem.


2. Witraż roślinny

Zbierzcie niewielkie, świeże listki i kwiaty. Ułóżcie kartę A4 (lub większą) transparentnej folii samoprzylepnej stroną klejącą do góry. Sypcie na folię drobne listki i kwiatowe płatki. (Większe rośliny możecie potargać palcami na mniejsze kawałki). Lekko dociśnijcie dłońmi. Upuśćcie kilka kropel lekko rozwodnionej farby lub kilka kawałków porwanego, kolorowego papieru artystycznego. Nakryjcie całość kolejnym arkuszem folii i przygładźcie dłońmi. Przedziurkujcie dziurkaczem, przewleczcie sznureczek i powieście na gałęzi.


3. Wąż patykowy

Nazbierajcie grubych patyków i pomalujcie je gęstymi farbami kryjącymi, a kiedy wyschną zwiążcie je sznurkiem jeden za drugim (patyk - kawałek sznurka - patyk itd.). Potem możecie skakać przez "węża", ciągnąć go za sobą po ścieżce, opasać nim pień drzewa itp.


4. Badacz przyrody

Arkusz kartonu zaklejcie zieloną "trawką" z bibuły. Zabierzcie w plener szkło powiększające, czarny marker i plik małych karteczek. Badajcie i obserwujcie "co piszczy w trawie", róbcie proste rysunki. Potem je pokolorujcie, wytnijcie i wszystkie razem naklejcie na przygotowanym podkładzie. Wiosenna łąka gotowa.


5. Mapa obrazkowa

Zabierzcie ze sobą w teren duże kawałki lub arkusze papieru i czarne markery. Obserwujcie uważnie środowisko. Zatrzymajcie się w wybranym miejscu i narysujcie mapy najbliższego otoczenia. Pokolorujcie je, dorysujcie szczegóły i porównujcie.


6. Ekomikstura

Zabierzcie ze sobą duże tacki aluminiowe i małe łopatki. Zróbcie mikstury z materiałów przyrodniczych - błota, piasku, trawy, kamyków, patyków itp. i nadajcie im nazwy.


7. Obrysowywanki

Zabierzcie ze sobą duże kartki papieru i markery. Wybrane "obiekty" przyrodnicze tj. patyki, szyszki, kamienie, liście - układajcie płasko na papierze i obrysowujcie. Wymieńcie się kartkami i uruchomcie wyobraźnię. Dorysujcie to, co chcecie, pomalujcie. Odgadujcie, co było na początku.


8. Kolorowe patyki

Zabierzcie ze sobą czarnobiałą makulaturę. Znajdźcie sobie po jednym patyku. Skręcajcie kawałki makulatury w gruby, papierowy sznur, okręcajciei  zawiązujcie na patykach. Potem pomalujcie kolorowymi farbami, wbijcie w ziemię (lub umieśćcie w doniczkach) i podziwiajcie.


9. Szaszłyki roślinne

Znajdźcie sobie cienkie patyczki i spójrzcie pod nogi. Zbierajcie grube łodygi, liście i kwiaty, nabijajcie na patyk. Możecie je składać, zawijać, dowiązywać dłuższe trawy itp.


10. Broszki roślinne

Zabierzcie ze sobą szeroką taśmę klejącą dwustronną i nożyczki. Potnijcie taśmę na duże kawałki/paski i naklejcie na korę wybranego drzewa. Zbierajcie drobne rośliny i przyklejajcie do taśmy. Podziwiajcie "broszki" na drzewie. Po zabawie odklejcie je, przeklejcie na kawałki tektury i zabierzcie ze sobą.Dobre rady

*Uwaga! Wszystkie zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.

*Zawsze dbajcie o środowisko naturalne.

* Zabawy plastyczne polecane na wiosnę.

*Najlepsze zabawy dla 5-6 latków+, ale niektóre z nich można uprościć dla maluchów.


 Wiosna to wspaniała pora na zabawy ekoplastyczne!

xx Bea


Więcej zabaw dla dzieci:


*Ten blog lubi kolory i lajki. Jak je dostaje to się dalej pisze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz