AdSense

11 sie 2017

20 ZABAW PLASTYCZNO - SENSORYCZNYCH DLA DZIECI

20 ZABAW PLASTYCZNO-SENSORYCZNYCH DLA DZIECI



Zabawy plastyczno - sensoryczne dla dzieci są niezwykle ważne zarówno dla rozwoju ich wyobraźni jak i budowania integracji sensorycznej, czyli prawidłowej organizacji wrażeń sensorycznych dostarczanych przez receptory. 

Mózg odbiera, rozpoznaje, segreguje, interpretuje i integruje informacje docierające poprzez poszczególne zmysły z wcześniejszymi doświadczeniami dziecka. Na ich podstawie tworzy reakcję adaptacyjną. Dlatego stymulowanie zmysłów i bezpośrednie doświadczanie wywiera tak istotny wpływ na harmonijny rozwój. Zajęcia plastyczne stanowią naturalną okazję do zabaw i ćwiczeń angażujących zmysły.



kreatywne prace plastyczne




ZABAWY DLA DZIECI



ZABAWY DLA WZROKU



 1. Kolorowe pryskanie

Rozwieście lub rozłóżcie duży arkusz papieru pakowego lub płótna (np. stare prześcieradła). Napełnijcie kilka misek rozwodnioną farbą plakatową lub akrylową w kilku kolorach. Moczcie dłonie w farbie i pryskajcie na papier. Nazywajcie kolory, obserwujcie jak się rozpływają, jak się łączą i co się wtedy dzieje. Możecie także użyć spryskiwaczy do kwiatów.

2. Malowanie ściągaczką 

Rozłóżcie duże arkusze papieru na płaskim podłożu, najlepiej na podłodze. Przyklejcie papier taśmą samoprzylepną. Przygotujcie gęstą farbę plakatową lub akrylową na plastikowej tacy. Maczajcie gumkę ściągaczki (do mycia okien) i przeciągajcie ją po papierze w dowolnych kierunkach. Zmieńcie kolor i powtórzcie proces kilkukrotnie. Obserwujcie i porównujcie efekty. Sprawdźcie co się dzieje w miejscach, gdzie kolory na siebie zachodzą.

3. Malowanie na suchym kleju 

Kartkę papieru (najlepiej z recyklingu) potargajcie na kilka mniejszych kawałków. Pokryjcie je płynnym klejem i pozostawcie do wyschnięcia. Upuszczajcie krople rozwodnionej farby i obserwujcie co się dzieje. Rozmazujcie farbę palcami. Zróbcie mozaikę - wszystkie kawałki papieru naklejcie na ciemne tło.

4. Barwienie pianki

Pokryjcie płaską tacę pianką do golenia. Maczajcie palec lub pędzel w rozwodnionej farbie i upuszczajcie krople na powierzchnię. Użyjcie kilku kolorów. Mieszajcie i obserwujcie.



kreatywne prace plastyczne




ZABAWY DLA SŁUCHU




1. Kolaże z makulatury

Przygotujcie czarno-białą makulaturę, rozłóżcie na podłodze lub na blacie i zamalujcie farbami w dowolny sposób. Wysuszcie. Następnie mnijcie, skręcajcie, targajcie, zwijajcie w kulki, pocierajcie i nasłuchujcie dzwięków. Wybierajcie kawałki papieru i naklejajcie na twardy podkład z kartonu. Podziwiajcie kolaże.

2. Kruszenie lodu

Umieśćcie kilka kawałków (kostek)  lodu w przezroczystym, plastikowym pojemniku, nakryjcie ściereczkami i lekko porozbijajcie młoteczkami lub wałkami. Słuchajcie odgłosów. Na pokruszony lód upuśćcie kilka kropel farby. Zamknijcie pojemnik i potrząsajcie nim. Obserwujcie co się dzieje i nasłuchujcie jakie dźwięki dobywają się z pudełka. Nastepnego dnia sprawdźcie co się zmieniło. 

3. Przecieranki

Przygotujcie stare prace na twardym papierze i zastosujcie recykling plastyczny. Zamalujcie kartki wybranymi kolorami w dowolny sposób i pozostawcie do calkowitego wyschnięcia. Pocierajcie w dowolnych miejscach kawalkami drobnoziarnistego papieru ściernego. Obserwujcie co się zmienia. Nasłuchujcie i nazywajcie dźwięki.

4. Malowanie do muzyki

Przygotujcie duży kawałek płótna i dośc gęste farby plakatowe lub akrylowe (kilka kolorów) na talerzykach. Malujcie swobodnie palcami do muzyki klasycznej.




ZABAWY DLA WĘCHU



1. Kolaż kwiatowo-ziołowy

Przygotujcie różne rodzaje ziół i kwiatów o wyrazistym zapachu, np. natka pietruszki i selera, koperek, rumianek, cebulka dymka, szczypiorek, płatki róży itp. Wąchajcie je, nazywajcie, opisujcie  i opowiadajcie co o nich wiecie. Porwijcie je w dłoniach na drobniejsze elementy. Pomalujcie płynnym klejem kawałki papieru i posypcie kawałkami roślin.

2. Układanka warzywna

Umyjcie ręce. Posegregujcie na talerzykach różne świeże warzywa pokrojone na mniejsze kawałki: słupki, ćwiarki, plasterki itp. Rozpoznawajcie je wyłącznie po zapachu (z zamkniętymi oczami). Porozmawiajcie o ich kolorach, smakach i potrawach. Układajcie kolorowe kompozycje na białych talerzykach jednorazowych. Sfotografujcie, a potem schrupcie.

3. Słoiki zapachowe

Cztery małe słoiczki oklejcie matowym papierem i wypełnijcie zapachami (np. jabłko, róża, pietruszka, cytryna). Wąchajcie z zamkniętymi oczami, rozpoznawajcie zapachy,  wybierzcie jeden kolor "ze słoika" i zamalujcie papier akwarelą techniką "mokre w mokrym".

4. Zielnik artystyczny

Zróbcie zielnik artystyczny! Zbierajcie mocno pachnące, popularne kwiaty i zioła, wąchajcie, nazywajcie przyklejajcie na wczesniej wykonany papier artystyczny, ozdabiajcie wg własnych pomysłów. Zepnijcie wszystkie karty w jedną, pachnącą "książkę". Podziwiajcie i wąchajcie.




ZABAWY DLA SMAKU



1. Stemple owocowe

Przygotujcie owocowy półmisek z połówkami lub ćwiartkami owoców gotowymi do jedzenia. Nazywajcie owoce, dotykajcie, wąchajcie, degustujcie, opisujcie ich wygląd i smak. Przygotujcie kawałki papieru i dość gęsto rozrobione farby plakatowe (lub akrylowe) w kilku kolorach. Maczajcie w farbie wybrane kawałki owoców i stemplujcie.

2. Barwienie owocami

Na kawałku płótna lub papieru połóżcie kilka miękkich owoców i rozgniećcie je dłońmi. Strzepnijcie i wysuszcie obraz. Dorysujcie coś pisakami.

3. Rysowanie warzywne

Obierzcie ze skórki świeżą marchewkę. Smacznego. Zostawcie kawałek i rysujcie nią na płótnie lub na papierze.

4. Kolorowa pianka

Umyjcie ręce. Do miseczki z bitą śmietaną wsypcie kilka jagód, poszukujcie ich dłonią i zgniatajcie. Mieszajcie palcem i obserwujcie co sie dzieje, a potem... smacznego.  Możecie dodać inne składniki, np. odrobinę kakao, soku wiśniowego lub kilka kolorowych cukierków. Będzie kolorowo.




ZABAWY DLA DOTYKU



1. Malowanie lodem

W foremkach na lód umieśćcie po odrobinie farby w kilku kolorach, zalejcie wodą i zamroźcie. Usuńcie kawałki lodu z pojemnika i malujcie nimi na białym papierze.

2. Malowanie akwarelą i solą

Przygotujcie mocno rozwodnione akwarele, jeden lub dwa kolory. Szybko zamalujcie twardą kartkę papieru w dowolny sposób. Posypcie solą kuchenną nabieraną w palce i pozostawcie do wyschnięcia. Zamknijcie oczy i badajcie fakturę palcami i dłońmi. Suchą sól ścierajcie palcami z powierzchni papieru.



kreatywne prace plastyczne


3. Drukowanie świeżymi roślinami

Zerwijcie garść świeżych roślin: kwiatków, liści, traw, ziół. Rozróbcie odrobinę farby - dwa, trzy kolory z wodą w płaskich naczyniach. Moczcie wybrane rośliny, układajcie na papierze i nakrywajcie białą, cienką kartką. Zamknijcie oczy, przesuwajcie dłonie i dociskajcie papier. Zdejmijcie kartkę. Powtrzajcie proces.


kreatywne prace plastyczne


4. Płyn nienewtonowski

Do miski wlejcie ok. pół szklanki wody. Stopniowo dosypujcie mąkę ziemniaczaną i mieszajcie ręką (do momentu osiągnięcia konsystencji gęstej śmietany).  Dodajcie odrobinę barwnika - lekko rozwodnionej farby. Bawcie się: wyławiajcie płyn, przelewajcie przez palce, ściskajcie, ubijajcie itp.


Dobre rady


*Uwaga! Zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.

*Właściwie każda aktywność plastyczna dziecka to zabawa sensoryczna. 

*Najlepsze zabawy dla 5-6 latków+, niektóre zabawy można dostosować także dla maluchów.

xx Bea



Zabawy plastyczne:


*Ten blog lubi kolory i lajki. Jak je dostaje to się dalej pisze.

5 komentarzy: