AdSense

11 sty 2017

ZABAWY DLA DZIECI Z FOLIĄ ALUMINIOWĄ

Zabawy plastyczne dla dzieci kojarzone są wyłącznie z malowaniem farbami. A przecież wiele z nich można łączyć z badaniem materiałów plastycznych. Podczas zabawy staną się one bardziej atrakcyjne. Dzieci poznają ich cechy, a to ułatwi im późniejsze ich zastosowanie jako twórczego tworzywa. Wspomniałam o tym w artykule: 30 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PAPIEREM  


Gotowi do zabaw z folią aluminiową? Przygotujcie kilka rolek folii i... dobrej zabawy! 


zabawy plastyczneZabawy dla dzieci z folią aluminiową:1. Badanie materiału

Zbadajcie materiał: oglądajcie, dotykajcie, urywajcie, targajcie na mniejsze kawałki, mnijcie, szeleszczcie. Sprawdźcie empirycznie, określcie i opiszcie jakie cechy ma taka folia:  srebrny kolor, błyszcząca, odbija światło, gładka powierzchnia, podobna do tafli lustra,  łatwo się mnie, łatwo sie targa, nie nasiąka wodą, szeleści itp. 

2. Rozwijanie folii

Czy próbowaliście kiedyś rozwinąć całą rolkę folii? Zróbcie to! 

3. Rozrywanie folii

Targajcie folię na mniejsze kawałki i wrzucajcie do pudełka. Wykorzystacie je w przyszłości na zajęciach plastycznych.

4. Mięcie folii

Mnijcie folię i zwijajcie w dłoniach kulki. Pobawcie się nimi. Toczcie po gładkiej powierzchni, rzucajcie do celu, podrzucajcie w górę i łapcie, przekładajcie z ręki do ręki za plecami itp.

5. Owijanie folią

Owijajcie folią proste kształty, np. rolki kartonowe, plastikowe butelki itp. Obserwujcie, jak jest plastyczna, jak przylega do przedmiotów i  jak trzyma się bez klejenia.

6. Zwijanie folii

Odrywajcie mniejsze kawałki folii. Zwijajcie je w wężyki, kuleczki i ślimaki. Przechowajcie je w pudełku. Przydadzą się na zajęciach plastycznych.

7. Dziurkowanie folii

Połóż kawałek folii na tacce styropianowej i podziurkuj ołówkiem. Doświadczaj faktury dotykiem. Porównaj faktury przed i po.

8. Pływanie folii

Połóżcie na wodzie kawałek folii i obserwujcie jak się zachowuje. Czy nasiąka wodą, czy tonie itp.

Do miski z wodą wrzućcie kilka małych kuleczek, mieszajcie je łyżką i obserwujcie jak "tańczą".

Do małej i przezroczystej butelki z wodą wrzućcie malutkie kawałeczki folii. Zakręćcie i potrząsajcie. Obserwujcie ruchy drobinek. Możecie pokolorować wodę odrobiną akwareli lub barwnika spożywczego.


9. Wałkowanie folii.

Urywajcie kawałki folii aluminiowej i lekko je zgniećcie. Układajcie na płaskiej powierzchni i krótko wałkujcie wałkiem do ciasta. Obserwujcie co się dzieje. Zgniecenia zostają zaprasowane, folia dostaje nową fakturę. Może się lekko wyginać pod wałkiem, ale łatwo ją wyprostować.

10. Papier artystyczny


Macie więcej pomysłów? Podzielcie się w komentarzach.

Podoba Ci się ten pomysł? Podziel się z koleżanką!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz