WIOSENNE ZABAWY EKOPLASTYCZNE DLA DZIECI
Niektóre zabawy dla dzieci najlepiej sprawdzają się w plenerze: w ogrodzie, w parku, w lesie, na łące... Dzieci zyskują możliwość przebywania na świeżym powietrzu, eksplorowania otoczenia i bezpośredniego, wielozmysłowego kontaktu z naturą.
Wiosną wyruszcie w teren. Znajdźcie naturalne materiały przyrodnicze do zabaw, a pozostałe przynieście ze sobą w plecaku. Cieszcie się wiosną i bawcie się dobrze! W pakiecie zauważycie ćwiczenia małej motoryki oraz sensoryczne.
ZABAWY WIOSENNE
1. Frotaż roślinny
Zbierzcie kilka świeżych roślin, najlepiej o grubych i wyraźnych żyłkach. Wykonajcie ćwiczenie sensoryczne - dotykajcie roślin z zamkniętymi oczami, dotykajcie żyłek palcami. Później roślinny używając suchych pasteli. Możecie go pomalować natychmiast lub potem.
2. Witraż roślinny
Zbierzcie niewielkie, świeże listki i kwiaty. Ułóżcie kartę A4 (lub większą) transparentnej folii samoprzylepnej stroną klejącą do góry. Sypcie na folię drobne listki i kwiatowe płatki. (Większe rośliny możecie potargać palcami na mniejsze kawałki). Lekko dociśnijcie dłońmi. Upuśćcie kilka kropel lekko rozwodnionej farby lub kilka kawałków porwanego, kolorowego papieru artystycznego. Nakryjcie całość kolejnym arkuszem folii i przygładźcie dłońmi. Przedziurkujcie dziurkaczem, przewleczcie sznureczek i powieście na gałęzi.
3. Wąż patykowy
Nazbierajcie grubych patyków i pomalujcie je gęstymi farbami kryjącymi, a kiedy wyschną zwiążcie je sznurkiem jeden za drugim (patyk - kawałek sznurka - patyk itd.). Potem możecie skakać przez "węża", ciągnąć go za sobą po ścieżce, opasać nim pień drzewa itp.
4. Badacz przyrody
Arkusz kartonu zaklejcie zieloną "trawką" z bibuły. Zabierzcie w plener szkło powiększające, czarny marker i plik małych karteczek. Badajcie i obserwujcie "co piszczy w trawie", róbcie proste rysunki. Potem je pokolorujcie, wytnijcie i wszystkie razem naklejcie na przygotowanym podkładzie. Wiosenna łąka gotowa.
5. Mapa obrazkowa
Zabierzcie ze sobą w teren duże kawałki lub arkusze papieru i czarne markery. Obserwujcie uważnie środowisko. Zatrzymajcie się w wybranym miejscu i narysujcie mapy najbliższego otoczenia. Pokolorujcie je, dorysujcie szczegóły i porównujcie.
6. Ekomikstura
Zabierzcie ze sobą duże tacki aluminiowe i małe łopatki. Zróbcie mikstury z materiałów przyrodniczych - błota, piasku, trawy, kamyków, patyków itp. i nadajcie im nazwy.
7. Obrysowywanki
Zabierzcie ze sobą duże kartki papieru i markery. Wybrane "obiekty" przyrodnicze tj. patyki, szyszki, kamienie, liście - układajcie płasko na papierze i obrysowujcie. Wymieńcie się kartkami i uruchomcie wyobraźnię. Dorysujcie to, co chcecie, pomalujcie. Odgadujcie, co było na początku.
8. Kolorowe patyki
Zabierzcie ze sobą czarnobiałą makulaturę. Znajdźcie sobie po jednym patyku. Skręcajcie kawałki makulatury w gruby, papierowy sznur, okręcajcie i zawiązujcie na patykach. Potem pomalujcie kolorowymi farbami, wbijcie w ziemię (lub umieśćcie w doniczkach) i podziwiajcie.
9. Szaszłyki roślinne
Znajdźcie sobie cienkie patyczki i spójrzcie pod nogi. Zbierajcie grube łodygi, liście i kwiaty, nabijajcie na patyk. Możecie je składać, zawijać, dowiązywać dłuższe trawy itp.
10. Broszki roślinne
Zabierzcie ze sobą szeroką taśmę klejącą dwustronną i nożyczki. Potnijcie taśmę na duże kawałki/paski i naklejcie na korę wybranego drzewa. Zbierajcie drobne rośliny i przyklejajcie do taśmy. Podziwiajcie "broszki" na drzewie. Po zabawie odklejcie je, przyklejcie na kawałki tektury i zabierzcie ze sobą.
Dobre rady
*Uwaga! Wszystkie zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.
*Zawsze dbajcie o środowisko naturalne.
* Zabawy plastyczne polecane na wiosnę.
Wiosna to wspaniała pora na zabawy plenerowe!
xx Bea
Zajrzyj tu:
*Najlepsze zabawy dla 5-6 latków+, ale niektóre można uprościć dostosowując dla maluchów.
Wiosna to wspaniała pora na zabawy plenerowe!
xx Bea
Zajrzyj tu:
*Czy brałaś już udział w projekcie KPP?
*Zajrzyj do naszych galerii i dołącz do nas w kolejnej edycji!
*Dokładne opisy prezentowanych w galeriach zabaw, projektów i technik plastycznych wczesnych edycji projektu edukacyjnego KPP zawarte są w mojej nowo wydanej książce pt. "KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE" Grupa Wydawnicza Harmonia 2024.
*Polub, skomentuj lub udostępnij i dodaj nam skrzydeł!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz