20 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PIANĄ
Zabawy dla dzieci z pianą to dobra okazja do poznawania polisensorycznego, określania cech substancji i czerpania radości z kreatywnego działania. Co to jest piana? Drobne pęcherzyki gazu rozproszone w cieczy. Jak się nią bawić?
Oto 20 nietuzinkowych pomysłów na zabawy dla dzieci.
Jakub, lat 9,
Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie
1. Badanie substancji
Zbadajcie substancję wielozmysłowo: wyciskajcie kleksy pianki, obserwujcie, wąchajcie, dotykajcie. Sprawdźcie empirycznie jakie cechy posiada, nazywajcie je i opisujcie: biała, nieprzezroczysta, gładka, śliska, lekka, unosi się na wodzie itp.
2. Dotykanie pianki
Mieszajcie piankę dłonią w misce, rozcierajcie i zaciskajcie w dłoniach, przekładajcie z ręki do ręki, klaszczcie z pianką w dłoniach, "dziurkujcie" ją palcami, rysujcie palcem po powierzchni pianki, rozpryskujcie uderzając dłońmi.
3. Pływanie pianki
Wyciskajcie kleksy pianki na powierzchnię zimnej wody w naczyniu i obserwujcie co się dzieje. Możecie zabarwić wodę (farbą, bibułą lub barwnikiem spożywczym), lekko zamieszać łyżką i przyglądać się jak piankowe kleksy "tańczą" na wodzie.
4. Rysowanie pianką
Napełnijcie pianką woreczek foliowy, zwiążcie od góry, odetnijcie rożek i "rysujcie" wyciskając piankę.
Rysujcie (palcami lub dłońmi) pianką na lustrze, na szybie, na kawałku folii, na ceracie, na czarnym kartonie itp.
5. Barwienie pianki
Na powierzchnię pianki spuśćcie kilka kropel płynnej farby (lub barwnika spożywczego). Użyjcie jednego lub więcej kolorów. Mieszajcie i obserwujcie.
6. Papier artystyczny
Pobawcie się w marmurkowanie papieru pianką.
7. Łowienie w piance
Wyciśnijcie trochę pianki do naczynia i wrzućcie kilka drobnych przedmiotów. Mogą to być plastikowe klocki, kamyki, kasztany itp. Poszukujcie ich w pianie i wyławiajcie.
8. Rysowanie na piance
Pokryjcie pianą płaską powierzchnię (tacę, blat itp.) i rysujcie palcem dowolne kształty.
9. Piankowy kontur
Na czarnym tle ułóżcie (w odpowiedniej odległości) kilka plastikowych klocków lub np. wyciętych z papieru podstawowych figur geometrycznych. Obrysowujcie ich kształty pianką.
10. Pakowanie pianki
Do woreczków strunowych (foliowych z suwakiem) "zapakujcie" trochę pianki. Zamknijcie torebkę, Ugniatajcie i obserwujcie. Możecie łączyć dwa kolory pianki w jednym woreczku.
11. Mieszanie pianki
Posypujcie piankę startą kredą, kakao, płatkami kwiatów itp., mieszajcie, obserwujcie.
12. Piankolina
Do pianki do golenia dosypcie mąki ziemniaczanej. Możecie dodać barwnik. Ugniatajcie do momentu otrzymania klejącej masy. Lepcie z piankoliny.
13. Kolorowa chmura - eksperyment dla dzieci
Szklankę (lub inne naczynie, np. słoik) z przezroczystego szkła napełnijcie zimną wodą do ok. 3/4 wysokości. Wyciśnijcie piankę na powierzchnię wody. Stopniowo wlewajcie niewielkie ilości barwników, najlepiej za pomocą zakraplacza lub łyżeczki. Obserwujcie kolorową "chmurę" i "deszcz".
14. Piankowy torcik
Wytnijcie 3 (lub więcej) kartonowe koła. Możecie owinąć je folią aluminiową. Smarujcie je pianką i przekładajcie tekturką. Ozdabiajcie wierzch kolorowymi ścinkami bibuły, posypujcie konfetti, brokatem itp.
ZABAWY Z BITĄ ŚMIETANĄ
Bita śmietana także jest pianką. Bawcie się jak podano powyżej w punktach 1 - 4. A potem zróbcie...
5. Torcik śmietankowy
Zróbcie "prawdziwy torcik" piętrowy z biszkoptów lub bez z bitą śmietaną. Udekorujcie owocami i posypcie kakao. Możecie zabarwić bitą śmietanę odrobina soku lub barwnika spożywczego. Smacznego.
ZABAWY Z PIANĄ MYDLANĄ
1. Ubijanie piany
Niewielką ilość wody wlejcie do pojemnika. Dodajcie kilka kropel mydła (płynu do kąpieli lub żelu pod prysznic). Ubijajcie pianę ręczną trzepaczką, dłonią, łopatką do ciasta itp.
2. Góra piany
Dmuchajcie w miksturę przez słomkę. Zróbcie górę piany. Obserwujcie.
3. Barwienie piany
Znudziła się biała piana? Do roztworu wody z mydłem dodajcie odrobinę farby lub barwnika spożywczego. Ustawcie naczynie z cieczą na białej kartce. Dmuchajcie przez rurkę tak, żeby piana wypływała i osiadała na papierze. Obserwujcie.
4. Bańki
Dmuchajcie w powietrzu bańki mydlane przez rurkę.
5. Papier artystyczny
Zróbcie papier artystyczny drukowany bańkami mydlanymi.
Dobre rady:
*Uwaga na bezpieczeństwo! Wszystkie zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.
*Pianka do golenia wygląda apetycznie. Dopilnujcie, żeby dzieci jej nie jadły i nie lizały palców.
*W zabawach z dmuchaniem uczulcie dzieci, żeby dmuchać "od siebie", dbajcie o przerwy i głębokie oddychanie! (Istnieje ryzyko niedotlenienia).
*Najlepsze zabawy dla dzieci 3-4 letnich+.
Znacie już 20 pomysłów na zabawy dla dzieci z pianą. Macie ich więcej? Piszcie w komentarzach.
xx Bea
Zajrzyj tu:
*Czy brałaś już udział w projekcie KPP?
*Zajrzyj do naszych galerii i dołącz do nas w kolejnej edycji!
*Dokładne opisy prezentowanych w galeriach zabaw, projektów i technik plastycznych wczesnych edycji projektu edukacyjnego KPP zawarte są w mojej nowo wydanej książce pt. "KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE" Grupa Wydawnicza Harmonia 2024.
*Polub, skomentuj lub udostępnij i dodaj nam skrzydeł!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz