AdSense

10 lut 2017

20 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PIANĄ

20 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PIANĄZabawy dla dzieci z pianą to najlepsza okazja do poznawania polisensorycznego, określania cech substancji i czerpania radości z kreatywnego działania. 


Co to jest piana? Drobne pęcherzyki gazu rozproszone w cieczy. 

Jak się nią bawić? Oto 20 nietuzinkowych pomysłów.kreatywne prace plastyczneZABAWY DLA DZIECIZABAWY Z PIANĄ DO GOLENIA


1. Badanie substancji

Zbadajcie substancję wielozmysłowo: wyciskajcie kleksy pianki, obserwujcie, wąchajcie, dotykajcie. Sprawdźcie empirycznie jakie cechy posiada, nazywajcie je i opisujcie: biała, nieprzezroczysta, gładka, śliska, lekka, unosi sie na wodzie itp.  

2. Dotykanie pianki

Mieszajcie piankę dłonią w misce, rozcierajcie i zaciskajcie w dłoniach, przekładajcie z ręki do ręki, klaszczcie z pianką w dłoniach, "dziurkujcie" ją palcami, rysujcie palcem po powierzchni pianki, rozpryskujcie uderzając dłońmi.

3. Pływanie pianki

Wyciskajcie kleksy pianki na powierzchnię zimnej wody w naczyniu i obserwujcie co się dzieje. Możecie zabarwić wodę (farbą, bibułą lub barwnikiem spożywczym), lekko zamieszać łyżką i przyglądać się jak piankowe kleksy "tańczą" na wodzie.

4. Rysowanie pianką

Napełnijcie pianką woreczek foliowy, zwiążcie od góry, odetnijcie rożek  i "rysujcie" wyciskając piankę.
Rysujcie (palcami lub dłońmi) pianką na lustrze, na szybie, na kawałku folii, na ceracie, na czrnym kartonie itp.

5. Barwienie pianki

Na powierzchnię pianki spuśćcie kilka kropel płynnej farby lub barwnika spożywczego. Użyjcie jednego lub więcej kolorów. Mieszajcie i obserwujcie.

6. Papier artystyczny

Zróbcie PAPIER MARMURKOWY

7. Łowienie w piance

Wyciśnijcie trochę pianki do naczynia i wrzućcie kilka drobnych przedmiotów. Mogą to być plastikowe klocki, kamyki, kasztany itp. Poszukujcie ich w pianie  i wyławiajcie.

8. Rysowanie na piance

Pokryjcie pianą płaską powierzchnię  (tacę, blat itp.) i rysujcie palcem dowolne kształty.

9. Piankowy kontur

Na czarnym tle ułóżcie (w odpowiedniej odległości) kilka plastikowych klocków lub np. wyciętych z papieru podstawowych figur geometrycznych. Obrysowujcie  ich kształty pianką.kreatywne prace plastyczne


10. Pakowanie pianki

Do woreczków strunowych (foliowych z suwakiem) "zapakujcie" trochę pianki. Zamknijcie torebkę, Ugniatajcie i obserwujcie. Możecie łączyć dwa kolory pianki w jednym woreczku.

11. Mieszanie pianki

Posypujcie piankę startą kredą, kakao, płatkami kwiatów itp., mieszajcie, obserwujcie.

12. Piankolina

Do pianki do golenia dosypcie mąki ziemniaczanej. Możecie dodać barwnik. Ugniatajcie do momentu otrzymania klejącej masy. Lepcie z piankoliny.

13. Kolorowa chmura - eksperyment dla dzieci

Szklankę (lub inne naczynie, np. słoik) z przezroczystego szkła napełnijcie zimną wodą do ok. 3/4 wysokości. Wyciśnijcie piankę na powierzchnię wody. Stopniowo wlewajcie niewielkie ilości barwników, najlepiej za pomocą zakraplacza lub łyżeczki. Obserwujcie kolorową "chmurę" i "deszcz".

14. Piankowy torcik

Wytnijcie 3 (lub więcej) kartonowe koła. Możecie owinąć je folią aluminiową. Smarujcie je pianką i przekładajcie tekturką. Ozdabiajcie wierzch kolorowymi ścinkami bibuły, posypujcie konfetti, brokatem itp.ZABAWY Z BITĄ ŚMIETANĄ


Bita śmietana także jest pianką. Bawcie się jak podano powyżej w punktach 1 - 4. A potem zróbcie...

5. Torcik śmietankowy

Zróbcie "prawdziwy torcik" piętrowy z biszkoptów lub bez z bitą śmietaną. Udekorujcie owocami i posypcie kakao. Możecie zabarwić bitą śmietanę odrobina soku lub barwnika spożywczego. Smacznego.


ZABAWY Z PIANĄ MYDLANĄ
1. Ubijanie piany


Niewielką ilość wody wlejcie do pojemnika. Dodajcie kilka kropel mydła (płynu do kąpieli lub żelu pod prysznic). Ubijajcie pianę ręczną trzepaczką, dłonią, łopatką do ciasta itp.

2. Góra piany

Dmuchajcie w miksturę przez słomkę. Zróbcie górę piany. Obserwujcie.


3. Barwienie piany

Znudziła się biała piana? Do roztworu wody z mydłem dodajcie odrobinę farby lub barwnika spożywczego. Ustawcie naczynie z cieczą na białej kartce. Dmuchajcie przez rurkę tak, żeby piana wypływała i osiadała na papierze. Obserwujcie.


4. Bańki

Dmuchajcie w powietrzu bańki mydlane przez rurkę.

5. Papier artystyczny 


Zróbcie PAPIER ARTYSTYCZNY DRUKOWANY BAŃKAMI MYDLANYMI!Dobre rady:


*Uwaga na bezpieczeństwo! Wszystkie zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.

*Pianka do golenia wygląda apetycznie. Dopilnujcie, żeby dzieci jej nie jadły i nie lizały palców. 

*W zabawach z dmuchaniem uczulcie dzieci, żeby dmuchać "od siebie", dbajcie o przerwy i głębokie oddychanie! (Istnieje ryzyko niedotlenienia).

*Najlepsze zabawy dla dzieci 3-4 letnich+.


A jeśli nadal chcecie się bawić skorzystajcie z 30 POMYSŁÓW NA ZABAWY DLA DZIECI Z PAPIEREM !


Znacie już  20 pomysłów na zabawy dla dzieci z pianą.  Macie ich więcej? Piszcie w komentarzach.

xx Bea


Więcej zabaw dla dzieci:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz